Kurbanla İlgili İbadet Zannedilen Yanlışlar

Kurbanla İlgili İbadet Zannedilen Yanlışlar

Kurban

Kurban Kanını Alnınıza Sürmeyin

Din İşleri Yüksek Kurulu Sözcüsü Prof. Dr. Yaman, “Kesilen kurbanın kanını, kişinin yüzüne veya ev ya da aracının bir yerine sürmek hiçbir dini dayanağı olmayan bir uygulamadır” dedi.

Din İşleri Yüksek Kurulu Sözcüsü ve Necmettin Erbakan Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Yaman, kurban ibadeti ve vatandaşların sıkça sorduğu sorulara ilişkin, açıklamalarda bulundu.

Kurbanla ilgili ibadet zannedilen yanlış uygulamalar

Kurban ibadetiyle ilgili toplumda bazı yanlış uygulamaların olduğuna değinen Yaman, bu adetlerin dinde yeri olmadığını ifade etti.

Yaman, kurban kesildikten sonra hayvanın kanının çocukların alnına sürülmesi davranışının yaygın olduğunu anlatarak, şöyle devam etti:

“Dinde yeri olmayan bazı davranışlar görülmektedir. Kesilen kurbanın kanını kişinin yüzüne veya ev ya da aracının bir yerine sürmek hiçbir dini dayanağı olmayan bir uygulamadır. Akan kan dinimize göre necistir, yani maddi bir pislik hükmündedir. Her bakımdan temiz olması gereken Müslümanın bu pislikten de uzak durması gerekir.”

“Peygamber adına kurban kesilmesi dinde yok”

Son yıllarda sıkça görülen diğer bir yanlış uygulamanın ise Hz. Muhammed adına kurban kesilmesi olduğunu aktaran Yaman, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Peygamber Efendimiz adına kurban kesmek gibi bir uygulama dinimizde yoktur. Bunun, yapılması gereken bir ibadet gibi görülmesi doğru değildir. Çünkü Allah veRasulünden nakledilmeyen bir uygulamayı ibadet gibi telakki etmek ve ona dinilik vasfı vermek bidattir. Her bidat de Hz. Peygamber’in nitelemesiyle dalalettir, yani sapkınlıktır. Hz. Ali’nin Peygamberimiz adına kurban kesmiş olması, bu uygulamaya delil olamaz. Çünkü O, Hz. Peygamber’in vasiyeti üzerine bunu yapmıştır. Hz. Ali’nin vefatıyla da bu vasiyetin hükmü kalmamıştır. Kurban kesenlerin bir de kurban namazı adıyla 2 rekat namaz kılmaları uygulamasına değinmek gerekir. Esas olarak kurban namazı diye bir namaz yoktur. Bu namazın dini bir gereklilik olduğu inancı yanlıştır.”

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *