Kurban Kesmek Şiddete Eğilimi Güçlendirir mi?

Kurban Kesmek Şiddete Eğilimi Güçlendirir mi?

Kurban Kesmek

Kurban bayramı yaklaşınca bazı hayvanseverler ve vejeteryanlar, kurban kesmenin şiddete eğilimi güçlendirdiğini savunuyorlar. Peki bu ne kadar doğru?

Kurban kesmekle insandaki şiddet eğilimi arasında kurulan ilişkiler ya da kurban keserek şiddet arzusunu tatmin edileceğine dair düşünceler, Kur’an ve hadis kitaplarında yer almamaktadır. Şiddet ancak sevgi ve merhametle azalır. Özellikle Allah’a duyulan sevgi ki bu da iyi bir din ve ahlâk eğitimi ile elde edilir.

Hayvanların etinden, derisinden ve benzeri kısımlarından yararlanmak için avlanması ya da belli şekillerde kesilmesi çok eskiye dayanmaktadır. Bu durum bütün ilâhî dinlerde meşrûdur ve ahlâka da aykırı değildir. Velevki hayvanlar; insanlar tarafından ihtiyaç duyulduğu için öldürülmezse ne tarımcılık yapılabilir ne de hayvancılık. Asıl şiddet, hayvanların gereksiz yere öldürülmesi ya da gerektiği için öldürülecek hayvana eziyet edilmesidir.

Kevser suresi:

“Rabbin için ihlas ile namaz kıl, namaz kılmakla beraber kurban da kes.”

ayetindeki emre uyarak yalnız Allah’a yaklaşmak gayesiyle kesilen kurban, şiddeti değil merhamet duygularını güçlendirir.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *