Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Kurban Eti ve Derisi Nasıl Değerlendirilir?

Kurban Eti ve Derisi Nasıl Değerlendirilir?

Kurban Eti ve Derisi Nasıl Değerlendirilmelidir?

Kurban etinin tamamını fakirlere dağıtmak mümkündür. Bir kısmı dağıtılıp bir kısmı da evde tüketilebilir. İslam alimlerinin çoğu kurban etinin üç parçaya bölünüp, bir parçasının kurban sahibi ve bakmakla yükümlü olduğu kimseler tarafında tüketilmesini, ikinci parçasının zengin dahi olsalar eş, dost ve akrabaya hediye edilmesini, üçüncü parçanın ise kurban kesemeyen fakirlere dağıtılmasını uygun görmüştür. Kişinin bakmakla yükümlü olduğu kimselerin kalabalık olması veya ihtiyaçlarının bulunması halinde kurban etinin kimseye dağıtılmadan evde tüketilmesi de uygun görülmüştür.

Kurban derisi nasıl değerlendirilir?

Kurban derisi satılmaz. Evde namaz kılmak için seccade yapılarak kullanılabilir veya yoksullara ve hayır kurumlarına bağışlanabilir.

Adak veya sadaka kurbanı olarak kesilen kurbanın etinin tamamı yoksullara dağıtılır. Sabipleri adak kurbanlarının etlerinden yiyemez.

Bir kimsenin hayatta iken yaptığı vasiyeti yerine getirmek için varisleri tarafından ölenin malından kesilen kurbanın etini varisleri yiyemez. Ancak ölenin herhangi bir vasiyeti olmaksınız varisleri tarafında ölü için Kurban Bayramı günlerinde kesilen kurbanın etinden varisleri yiyebilir.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *