Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Kurban Bayramı’na Özel İşkembe Çorbası Tarifleri

Kurban Bayramı’na Özel İşkembe Çorbası Tarifleri

Kurban Bayramı'na Özel İşkembe Çorbası Tarifleri

Kurban Bayramı‘nın ilk günü pek bir telaşlı geçer. Kurbanlıklar alınır, kesim yapılır ve sonrasında da ihtiyaç sahiplerine dağıtılır…

Kurban kesiminin ardından, kurbanın işkembesini alıp eve getiren kişi sayısı oldukça azdır. Ancak şimdi sizlere ağızlarda unutulmayacak lezzetler bırakacak işkembe tarifleri hazırladık. Eğer siz de bu yıl bu lezzetlerden tatmak isterseniz kurbanınızın işkembesini evinize alın ve bir güzel temizleyip yıkayın. Sonrasında dilediğiniz bir işkembe tarifini yapın… Bu lezzetleri keşfetmek için tariflerimizi dikkatle incelemenizi tavsiye ederiz.

İşte YesilTopuklar.com olarak sizler için derlediğimiz işkembe çorbası tarifleri…

Kurban İşkembesinden Şirdan (Şirden) İşkembe Çorbası Tarifi:

İşkembe çorbası, İstanbul Saray ve halk mutfağında çokça pişerdi. Günümüze dek işkembe çorbası değerini korumaktadır. Özellikle kurban bayramında hemen hemen her yörede mutfaklarda işkembe çorbasının yer aldığını görürüz. Fatih Sultan Mehmet bu çorbayı çok sevmiş olacak ki onun döneminde bu çorba sıkça pişirilirmiş. O dönemde özellikle kış aylarında masraf defterleri incelendiğinde işkembenin sürekli sipariş edildiği de görülmektedir. Gelin şimdi bu geleneksel ve özel lezzetin tarifine birlikte göz atalım.

Malzemeler: 1 adet dana şirdeni (temizlenmiş), 2 kaşık hafif kavrulmuş un, 10 bardak su, bir tutam tane karabiber, tuz.
Sosu için: 1 çay bardağı sirke, yeterince tuz, 4-5 diş dövülmüş sarımsak. (sosu için tüm malzemeleri bir kaseye koyup, karıştırın)

Yapılışı: Düdüklü tencereye suyu, işkembeyi, tane karabiberi ve tuzu koyup kısık ateşte 30 dakika pişirin. Altını kapatıp, kapağını açmaya hazır olduğunda işkembeyi çatalla çıkarıp tahta üzerinde ufak kuşbaşı şeklinde kesin. Daha sonra yine haşladığınız suyun içine atın. Kısık ateşte ununu karıştıra karıştıra ilave edin. Biraz kaynadıktan sonra da altını kapatın. Çorbayı servis ederken üzerine pul biberli yağ gezdirin. Sofraya sirkeli sosu da koyun ve azuya göre istedikleri kadar ilave ederek servis yapın. Afiyet olsun.

Kurban etinden yemek tarifleri için tıklayınız.

Kurban İşkembesinden Tuzlama Tarifi:

Osmanlı Saray mutfaklarında işkembe çorbası sıklıkla tüketilirdi. Ancak tuzlama işkembe çorbası gibi olsa da biraz daha farklı. Genellikle çorbacı dükkanlarında tecrübeli aşçılar tarafından pişirilen işkembe, günümüze kadar rağbet görmüştür. Eğer siz de işkembe çorbasını severek tüketenlerden iseniz tuzlama tarifimizi mutlaka incelemenizi tavsiye ederiz. Kurban bayramında farklı ve sıcacık bir lezzet sizleri bekliyor olacak.

Malzemeler: 2 adet işkembe damarı, 2 kaşık hafif kavrulmuş un, 7 su bardağı su. Sosu için: 1 çay bardağı sirke, yeterince tuz, 4-5 diş dövülmüş sarımsak (tüm malzemeler bir kasede karışacak)

Yapılışı: Düdüklü tenceremize suyu ve damarları ve biraz tane karabiberi, tuzu koyup kısık ateşte 30 dakika kadar pişiriyoruz. Altın kapattıktan sonra, düdüklünüz kapağını açmaya hazır olduğunda damarları içinden alın ve bir tahta üzerinde iri kuşbaşı şeklinde doğrayın. Daha sonra yine haşladığımız suyun içine atın. Kısık ateşte ununu karıştıra karıştıra ilave edin. Biraz kaynadıktan sonra altını kapatın. Bir çorba kaşığı tereyağını ayrı bir tavada eritin ve üzerine pul biber ilave edin. Çorbaları servis yaparken tereyağlı sos ve sarımsaklı sostan isteğe göre koyup servis yapın.

Kurban etinden sucuk yapımı için tıklayınız.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *