Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Kur’an’da Üzerine Yemin Edilen On Mübarek Gece Yarın Başlıyor

Kur’an’da Üzerine Yemin Edilen On Mübarek Gece Yarın Başlıyor

Kur'an'da Üzerine Yemin Edilen On Mübarek Gece Yarın Başlıyor

Zilhicce Ayını Oruç ile Kur’an ile Değerlendirin!

Milyonlarca mü’min “Lebbeyk!” nidalarıyla kutsal diyarlarda. Gidemeyenlere ise Cenâb-ı Allah, Zilhicce gibi önemli bir fırsat sunuyor. Zira bu ayın ilk on günü bizler için duaları hacıların niyazlarına katma, oradaymış gibi her anı değerlendirme zamanı.

Milyonlarca insanın hac ibadetini eda ettiği, Arafat’ta, Mina’da, Müzdelife’de rahmet sağanağına tutulduğu, “Lebbeyk Allahümme lebbeyk!” nidalarının yükseldiği, kurbanların kesildiği bir zaman dilimi Zilhicce ayı.

Kur’an-ı Kerim’de Allah’ın önemini vurgulamak için üzerine yemin ettiği şeylerden biri de Zilhicce ayında saklı. Fecr Sûresi’nin hemen başında

“Şafak vaktine ve on geceye yemin olsun ki.”

buyruluyor. Çoğu alimin görüşüne göre bu ayetler Zilhicce’nin ilk on gecesine işaret ediyor. Bu on gecenin, Muharrem ayının ilk on gecesi ya da Ramazan’ın son on gecesi olduğunu söyleyenler de var. Ancak İslam âlimlerinin büyük çoğunluğu bu günlerden kastedilenin Kurban Bayramı’ndan önceki on gece olduğu yönünde.

Peygamber Efendimiz (sav) bu on geceye büyük önem veriyor. Nitekim bir hadisinde:

“Allah’a ibadet edilecek günler içinde Zilhicce’nin ilk on gününden daha sevimli günler yoktur. O günlerde tutulan her günün orucu bir senelik oruca, her gecesinde kılınan namazlar da Kadir Gecesi’ne denktir.”

buyuruyor Gönüller Sultanı (sav).

Kurban Bayramı’ndan önceki on gecenin, Berat Kandili, Miraç Kandili, Kadir Gecesi gibi özel bir önemi var. Yani aynı o kandil gecelerini ya da Ramazan’ın son on gününü ihya eder gibi değerlendirmek lazım bu on geceyi.
Teheccüt, duha, evvabin gibi namazları kılmalı, Kur’an, istiğfar, salavat, zikir ve dua ile bu geceleri geçirmelidir. On gece içinde, bilhassa terviye (arefeden önceki gün), arefe ve bayram gecelerini ihya etmenin özel bir yeri vardır.

Resûlullah’ın hayatı boyunca aksatmadığı ve hadis-i şeriflerinde de ümmetine tavsiye ettiği nafile oruçlardan biri de bu zaman diliminde tutuluyor. Kurban Bayramı’ndan önce tutulan on günlük Zilhicce orucu, müstehap. Yani yapılması hoş görülüyor. Ancak oruca niyetlenilmesi tavsiye edilen zaman dilimi Zilhicce’nin ilk dokuz günü. Çünkü Zilhicce’nin onuncu günü Kurban Bayramı’nın birinci günü ve bayramda oruçlu olmak haram. Ancak o gün de ibadet günü olarak kabul ediliyor ve yemin edilen on günden biri olarak sayılıyor.

Bir hadisinde Efendimiz (sav)

“Arefe günü tutulan oruç, geçmiş bir senenin ve gelecek senenin günahlarına kefaret olur.”

buyuruyor.
Zilhicce ayı 6 Ekim 2013’de başlıyor. Yani bu gece oruca niyet ederek Kur’an’da üzerine yemin edilen ve Peygamberimiz (sav)’in en sevimli ay olarak tanımladığı Zilhicce‘yi değerlendirme zamanı…

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *