Kültürel Yaşamımızı Zenginleştiren Dergilerin Sayısı Artıyor

Kültürel Yaşamımızı Zenginleştiren Dergilerin Sayısı Artıyor

Fikirlerin, inançların, kültürlerin kısıtlanmadan ve kendini en doğru şekliyle ifade eden dergilerin sayısı artıyor.

2014 yılında “Hayatı Ciddiye Alan Dergi” mottosuyla yola çıkan Lacivert Dergi‘nin ardından, 2015 Ocak ayında ilk sayısıyla okurlarına seslenen Nihayet Dergi raflardaki yerini aldı.

Yaşamımıza değer katan dergilerle yeni bir geleceğe hazırlanmanın heyecanını yaşıyoruz.

Nihayet Dergi Çıktı!

Nihayet Dergi

Nihayet dergi mekanları değil, gönülleri genişletmek için gelen bir dergi.

Nihayet dergi, bilgiye doymuş bir dünyada yaşama sanatına dair söz söylemeye gelen bir dergi. “Sıradan” zannedilen hayatların zenginliğini gözler önüne serecek, birbirine en uzak duran halleri BİR’leyecek bir dergi. Fakir ile zengin, genç ile yaşlı, ümmi ile entelektüel, buradaki ve oradaki, Nihayet’in sayfaları vasıtasıyla buluşacak.

Nihayet dergi, fikri ve zikri olan herkesin kendine yer bulabileceği ve mukimi olmayı isteyeceği bir dergi. Nihayet dergi, gündelik hayatın hikayesini okuyucusu ile birlikte yazmaya niyet eden bir dergi. 70’ini çoktan devirmiş teyzeler de olacak sayfalarımızda, 17 yaşın hayata kafa tutan, bazen kafa atan kalemleri de.

Nihayet dergi ile gündelik hayatın tarihini yazacağız. Duyguların tarihini. Bir an bir yerde içimize ferahlık, gönlümüze rikkat sunmuş “an”ları kaydedeceğiz, geleceğe maya niyetine. Erkekler, sadece ev içini değil, aynı zamanda ev işini bilen, yürüten halleri ile konuğumuz olacak.

Bu gün ne pişirsem telaşını değil, bugün pişirecek pek çok şeye sahip olduğum için şükrünü eda edebilir miyim, telaşını yaşayacağız Nihayet Mutfak köşesinde. Kadim ile modern arasında, onca değişikliğin içinde hiç değişmeyenlerin resmini koyacağız gönlümüze.

Nihayet “hepimiz” bir derginin sayfalarında buluşacağız.

Lacivert ‘Amerika’ dosyasıyla çıktı!

Lacivert Dergi 2015 Ocak

Lacivert Dergi 9’uncu sayısı ile raflarda yerini aldı. Lacivert Ocak sayısında, Ferguson olaylarıyla gündemimize oturan Amerika ve şiddet konusunu ele alıyor. Dünyaya demokrasi ihraç eden ABD’nin kendi içindeki antidemokratik uygulamalarının ve siyahi Amerikalılar açısından kâbusa dönüşen Amerikan Rüyası kavramının ele alındığı ‘Amerika’ sayısında, her sayı olduğu gibi yine çarpıcı makalelerle, röportajlarla, analizlerle dosya konusu derinlemesine tartışılıyor.

Ocak sayısıyla okurlarıyla buluşan Lacivert, son yüzyılın en tartışmalı ülkesi olan ABD’yi ve dünyaya pazarladığı kavramları bütün boyutlarıyla masaya yatırıyor. ABD medyasının toplumsal olaylardaki ikiyüzlülüğünden ABD sinemasının iç ve dış politikayla olan ilişkisine, değişimin değil statükonun yanında yer alan süper kahramanlardan seküler ABD’nin dindar başkanlarına kadar çok geniş bir yelpazede ele alınan dosya çalışmasında, Türkiye’de ve Ortadoğu’da sahnelenen toplumsal olaylara da değiniliyor. Meryem İlayda Atlas’ın hazırladığı dosya röportajında ise Kaliforniya Berkeley Üniversitesi’nden Dr. Hatem Bazian; ADB politikaları, beyaz egemenliği, şiddet ve İslamofobi çerçevesinde ufuk açıcı değerlendirmelerde bulunuyor. ABD’yi içerden eleştiren Bazian’ın röportajı, Ferguson olaylarını ve sonrasında gelişen gündemi yorumlamak adına oldukça faydalı ipuçları sunuyor.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *