Kudüs’ü Çocuklarımıza Nasıl Anlatalım?

Kudüs’ü Çocuklarımıza Nasıl Anlatalım?

Kudüs ve Çocuk

Kudüs, ilk kıblemiz, ikinci mescidimiz ve üçüncü haremimiz Mescid-i Aksa’yı bağrında barındıran, İsra ve Miraç mucizelerinin gerçekleştiği beldedir. Peygamber Efendimiz (sav) Mescid-i Aksa’da bütün peygamberlere namaz kıldırmış ve Allah (c.c) nûn huzuruna buradan çıkmıştır. Yani Kudüs İslam alemi için önemli ve kutsal bir yerdir. Peki bu mübarek yerin önemini 4-10 yaş arası çocuklarımıza nasıl anlatalım? Çocuk Gelişimci Hatice Kübra Baylan çocuklar bu yaşlarda somut dönemde oldukları için görsel, oyun ve hikayelerle anlatmalıyız dedi ve şu önerilerde bulundu.

Fotoğraflarla Anlatın

İnternetten seçtiğiniz fotoğraflarla Kudüs şehrini, Mescid-i Aksa’nın çevresi ve içindeki önemli yerleri isimleriyle tanıtabilirsiniz. Peygamberlerin namaz kıldığı avluyu anlatabilir, mescitlerin süslemeleri ile ilgili yorumlarının dinleyebilirsiniz.

Hikaye ve Masallarla Anlatın

Kudüs’ün tarihsel gelişimini anlatan, mekanlarını tanıtan, çocukların hayal gücünü gıdıklayan içerikteki hikaye kitapları okuyabilir, Peygamberimizin Kudüs’te yaşadıklarını anlatabilirsiniz.

Kudüs'te Çocuk Olmak

Müzikle Anlatın

Kudüs ile ilgili ezgi ve marşlar dinletilebilir, tekerlemeler uydurabilirsiniz. Evdeki müzik aletleri ya da artık materyallerden yaptığınız marakaslar yardımıyla seslendirebilir, bir gün bunları Mescid-i Aksa’da söyleyeceğinizi konuşabilirsiniz.

Haritalarla Anlatın

Google Maps üzerinden güncel dünya haritası, tablet, telefon ya da bilgisayar üzerinden açılır. Filistin sınırları Kudüs, Gazze, Ramallah ve Eriha gibi şehirler tanıtılır. Denize, Mekke ve Medine’ye hatta kendi bulunduğumuz şehre yakınlığına harita üzerinden bakabilirsiniz.

Oyuncaklarla Anlatın

Oyuncaklarını bir araç olarak kullanıp, Kudüs’ü anlatan oyunlar oynayabilirsiniz. “Kudüs’te Ramazan ve bayram nasıl yaşanıyor?”, “Sen Kudüs’te olsan hangi mescide giderdin?” gibi sorularla oyun alanınızı çocuğunuzun isteğine göre biçimlendirebilir, doğru ve gerçek bilgileri çocuğunuzun yaşına uygun bir şekilde aktarabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir