Koronavirüsten Korunmak İçin Elleri Yıkamak Neden Önemli? Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

Koronavirüsten Korunmak İçin Elleri Yıkamak Neden Önemli? Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

Elleri Yıkamak

Korona virüs salgınının ülkemizde görülmesiyle bu konuda ne gibi önlemler alabiliriz soruları da akıllara takılıyor. En basit önlemler zorunlu olmadıkça  evden dışarı çıkmamak ve hijyen kurallarına uymak, özellikle de sık sık elleri yıkamak. Peki korona virüsten korunmak için elleri yıkamak neden önemli? Ellerimizi nasıl yıkamalıyız?  İşte bu soruların cevabı…

Koronavirüsten Korunmak İçin Elleri Yıkamak Neden Önemli?

Öksürük ve hapşırma yoluyla, hasta kişinin tükürük zerrecikleri havaya yayılarak sandalye, masa gibi yüzeylere bulaşabilir. Kişi virüsün bulaştığı bir yere dokunduktan sonra ellerini ağzına, gözlerine veya burnuna sürerse virüs bulaşabilir.Bu yüzeylerde virüsün ne kadar süreyle canlı kalabileceğini etkileyen ısı, nem oranı, yüzey niteliği gibi pek çok faktör söz konusudur. Hasta kişinin temasının olduğu bu yüzeylere dokunulmamalı, herhangi bir sebeple dokunulduysa eller yıkanmalıdır. Korona virüsü veya mevsimsel gripten korunmada genel hijyen kurallarına uyum önemlidir; yani öksürme ve hapşırma sonrası ellerin su ve sabunla iyice yıkanması veya el antiseptikleri kullanılması, hasta kişilerle temas durumunda maske kullanılması ve ellerin yıkanması, hasta kişinin bulunduğu ortamın sık sık havalandırılması gereklidir.

Elleri Doğru Yıkama Şeması

Ellerimizi Nasıl Yıkamalıyız?

El temizliğine her zaman özellikle de salgın hastalığın yayıldığı şu günlerde daha çok dikkat edilmeli. Eller en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği kullanılmalıdır. Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), el yıkarken nelere dikkat edilmesi gerektiği hususunda bilgi verdi. İşte el yıkarken yapmanız gerekenler…

 • 1-Ellerinizi suyla ıslatın.
 • 2- Tüm el yüzeyinizi kaplayacak kadar sabun uygulayın.
 • 3- Avuç içlerinizi ovun.
 • 4- Sağ avuç içi ve birbirine geçirilen parmaklarla sol elinizin üstünü yıkayın. Aynı hareketi sağ eliniz için de yapın.
 • 5- Avuç içleri birbirine bakacak şekilde, parmaklarınızı birbirine geçirerek yıkayın.
 • 6- Parmaklar birbirine kenetlenmiş bir şekilde avuç içlerinizi yıkayın.
 • 7- Sağ avcunuzla sol baş parmağınızı yıkayın. Aynı hareketi sağ parmağınızda da deneyin.
 • 8- Avcunuzun içini ters daireler çizecek şekilde yıkayın.
 • 9- Ellerinizi suyla durulayın.
 • 10- Ellerinizi kağıt havluyla kurutun.
 • 11- Musluğu kapatmak için kağıt havlu kullanın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir