Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Koleksiyonların Neden Bir İsmi Olmalı?

Koleksiyonların Neden Bir İsmi Olmalı?

Koleksiyon İsmi ve Katalog Çekimleri

Koleksiyon İsmi ve Önemi

Koleksiyon, tasarımcılar tarafından hazırlanan kreasyonların genel ismidir. Koleksiyonlar, tasarımcıların güncel modayı çok iyi takip etmesi sonucunda ortaya çıkar. Moda yıl içerisinde bir çok trend sunar. Tasarımcılar da kendilerini en yakın hissettikleri trend(ler) üzerinden yol alarak koleksiyonlarını hazırlarlar.

Koleksiyon Çeşitleri

İki çeşit koleksiyon vardır. İlki ticari koleksiyondur. Tasarımcısı saklı tutulur. Zaten birden fazla tasarımcısı vardır. Amaçları markaya para kazandırmaktır. Trendleri birebir uygulayıp alıcıya sunarlar. Adetleri çok yüksektir.

İkincisi ise moda koleksiyonudur. İşte burada tasarımcı tamamen özgürdür. Ticari kaygısı yoktur. İçinden geldiği gibi, yani zevk ve isteklerine göre koleksiyon hazırlar ve düşük adetlerde üretim yapar.

Koleksiyon İsmi ve Katalog Çekimleri

Moda Koleksiyonu Nedir?

Çoğu tasarımcı koleksiyonunu ortaya çıkarmadan önce kendine bir ilham kaynağı arar. Bu soyut bir düşüncede olabilir, somut bir objede. Önemli olan ilham aldığı her ne ise koleksiyonunu tasarım yeterliliği açısından doyurabilmesidir. Bir koleksiyonu oluşturan ürünlerin tasarım niteliği taşıyabilmesi için, ilham kaynağını yansıtması ve özgün bir çalışma olması gerekmektedir. Bunu kumaşın rengiyle, kesimiyle, deseniyle ya da tasarımın kalıbıyla, dikiş teknikleriyle ve üzerine ekleyeceğiniz ufacık bir detayla bile sağlayabilirsiniz.

Koleksiyonunuzun ismi ilham aldığınız şeydir. İsmi olan bir koleksiyon daima daha çekici ve merak uyandırıcıdır. Ve sizi her zaman diğerlerinden bir adım üstün kılar. Tasarımların zihinlerde kalmasını sağlar. Yıllar geçse bile akılda kalan koleksiyon isimlerinizle ürünleriniz her yıl taze kalabilir.

Koleksiyon İsmi ve Katalog Çekimleri

Koleksiyon İsmine Yakışır Bir Çekim

Çıkarttığınız koleksiyonunuzu destekleyen bir katalog çekimi de yapmalısınız. Bu da profesyonelliğin bir göstergesidir. Konseptiniz hem ilham kaynağınızla hem de tasarımlarınızla uyum içinde olmalıdır. Çekim yeriniz, kullanacağınız ayakkabılar, çantalar, tokalar, eşarplar, takılar vs. hepsi ama hepsi bütünlük açısından son derece önemlidir. Birbirinden ayrı dilleri konuşan objeleri yan yana getirirseniz hem sizin imajınız hem de markanızın imajı sarsılmış olur. Bana göre bir tasarımcı her şeyiyle kusursuz olmalıdır. Her zaman profesyonel düşünmeli ve öyle hareket etmelidir.

Tasarım öğrencilerine yani gelecekteki meslektaşlarıma naçizane bir tavsiyem olacak. İş hayatında tecrübe kazandıktan sonra çıkaracağınız her koleksiyona bir isim koymaya çalışın. Koleksiyon beş parçadan oluşuyor olsa bile mutlaka bir ismi olsun. Yaptığınız işi küçümsemeyin. Unutmayın! Tasarımlarınız onlara verdiğiniz önem ve değer ile anlam kazanacaktır.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *