Kökeni Osmanlı’ya Dayanan Kaftanlar 2021 Yazında Dünya Markalarını Etkisi Altına Alıyor

Kökeni Osmanlı’ya Dayanan Kaftanlar 2021 Yazında Dünya Markalarını Etkisi Altına Alıyor

Marchesa

Osmanlı İmparatorluğu’nda gücü ve itibarı yansıtan kaftanlar, yıllar yılı kıymetinden bir şey kaybetmedi. Nadir bulunan ağır kumaşlarıyla ve ince el işlemeleriyle gösterişin bir parçası haline gelen tasarımlar, zaman ilerledikçe geleneksel kodlarını sadeleştirerek günümüz modasına uzandı.

Taller Marmo Kaftan

Dünya Modasını Etkileyen Kaftanlar

Bir zamanların ihtişam sembolüyken bir dönem bohem hayat tarzına atıfta bulunan kaftanlar, özellikle 60’lar ve 70’lerde ikonik bir nesne haline geldi. Şimdilerdeyse giderek hafifleyen tasarımlar, davetlerden sokak stiline oradan da tatil beldelerine kadar uzandı. Ve onlar artık dünya modasının kıskacında. Dior, Etro, Marchesa, Oscar de la Renta, Taller Marmo, Tom Ford, Tory BruchValentino gibi birçok marka yaz koleksiyonlarında göz alıcı kaftanlarıyla büyüledi.

Dior 2021 Yaz Kaftan

Günümüze Uzanan İhtişam Sembolü

Bu sezon, Osmanlı’dan günümüze uzanan kaftanların geleneksel ruhuna şahitlik ediyoruz. Ağır brokar kumaşların etnik desenlerle buluştuğu tasarımlar, yere sürünen boyları ve geniş kol kesimleriyle tarih dizisinden çıkmış gibi. Dior’un 2021 yaz koleksiyonunda da yankı uyandıran houte coutre tasarımlar, 2021 davetlerine iddialı bir giriş yapacak.

Etro Kimono Kaftan

Yaza Etnik Dokunuş

Rahat ve eforsuz formlarıyla tek dokunuşla şık olmanın geleneksel bir yolu olan kaftanlar, yaz renkleriyle canlanarak bu yaz tarihin tozunu atıyor. Günlük stillerin ikonik görünümlerinde biraz daha modernleşerek adım atan kaftanların modern yorumları kendine hayran bırakıyor. Aynı Etro’nun koleksiyonundaki gibi, kırık beyaz tonlar üzerine etnik desenlerinin serpiştirildiği parçalar, kimi zaman beline dolanan kuşağıyla hoş bir elbise gibi kimi zaman da önü açık ikonik bir dış giyim olarak karşımıza çıkıyor.

Tory Burch Elbise Kaftan

Minimalist Bohem Tasarımlar

Tarih yolculuğunda mottosunu değiştirerek minimalizme yaklaşan tasarımlar, günümüz bohem stillerine uyarlanıyor. Natürel renk tonları ve organik kumaşlarla tasarlanırken bilindik kaftan formlarından uzaklaşmıyor. Kaftanlar, püsküller, boncuklar, dozunda el işlemeleri ve naif desenlerle bu rotasını bohemyaya çeviriyor. Dünya markalarından Tory Burch, minimalizmi benimseyen bohem kaftan elbise ile bu modayı daha bir sevmemizi sağlıyor.

Valentino Elbise Kaftan

Onlar Artık Tatil Elbiselerinde

Bir zamanların ihtişam göstergesi kaftanlar, şimdilerde tatile çıktı. Verdiği mesajı geride bırakan, ağır kumaşlardan kurtularak hafifleyen tasarımlarda aynı kalan tek şey kesimler ve konfor oldu. Yazın capcanlı tonlarıyla iç kıpırdatan görünümler bir de çiçek desenleriyle stillere bahar getiriyor. Özündeki geniş kesimleri sayesinde hareketli birer forma dönüşen elbise görünümlü parçalar, ‘sıcak günler için biçilmiş kaftan‘.

Elie Saab Gelinlik Kaftan

Gelinliklerde Kaftan Modası

Kaftanların kusursuz kesimleri, 2021 yazındaki gelinliklere de sirayet etti. Göğüs altından bollaşan, upuzun kollarıyla hayal dünyasına geçiş yapan tasarımlar bembeyaz şifonlara çok yakıştı. Tesettürlü kadının en özel günlerine de şahitlik edecek bu dünya modasına şans vermeli.

Trina Turk Pareo Kaftan

Plaj Kaftanları

Tatil beldelerinde, havuz kenarında… Kaftanlar geçmişten günümüze, şehirden sahile kadar artık her yerde. Batik desenlerin, çiçek baskıların ve çizgilerin cool havasıyla hareketlenen tasarımlar, geniş kolları ve uçuşan şifon dokularıyla da rahatlığın peşinde. Kaftan stilini dört bir yanda konuşturmak için bu trendi bavullara farklı biçimlerde eklemeli.

Moda Editörü: Büşra Karagöz

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir