Kıyafetlerinizdeki Sloganların Anlamlarına Dikkat Edin!

Kıyafetlerinizdeki Sloganların Anlamlarına Dikkat Edin!

Slogan Trendi Nedir

Slogan Trendi Nedir ve Nasıl kullanılır?

Kıyafetler sessiz kelimelerdir. Kişiliğimizle ilgili bir çok hikaye anlatırlar. Biz hiç bir şey demesek de onlar konuşurlar. Ama bazen kıyafetlerimizin sesini yükseltmek isteriz. Modumuz kıyafetlerimize yansısın, sessiz kalmasın, biraz bağırsın isteriz. İşte kıyafetlerimizi konuşturan en eğlenceli trend ise slogan trendidir. Slogan trendi kısa süreli bir trend değil, modanın başlamasıyla var olan farklı dalgalanmalardan etkilenip şekillenen kalıcı bir akımdır. Bazen siyasi görüşlerimizi bazen dini görüşlerimizi bazen de ufak esprileri barındırırlar içinde.

Slogan trendini günlük ortamlarda her yerde kullanabiliriz. Profesyonel ortamlarda sadece aksesuarlarımızda uygulayarak kullanabiliriz. Yazı baskılı tişörtler, gömlek veya ceketler iş ortamında ciddiyetsizlik, saygısızlık olarak karşılanır.

Son yıllarda özellikle tesettür modasında da hızla yayılan bu trendi hemen hemen herkes uygulayabilir. Hem tüketicilerin hemde üreticilerin slogan trendi ile ilgili bu püf noktalara önem göstermelerini tavsiye ederiz.

Slogan Trendi Nasıl Kullanılır

  • 1.)  Sloganlı parçayı sadece bir yerde kullanmalısınız. Örneğin tişörtünüzde bir ifade bulunabilir ya da bileziğinizde bir yazı olabilir. Güneş gözlüklerinizde harfler, çantanızda #hastaglı bir mesaj olabilir. Ama baştan aşağı her yeri yazılı desenler kesinlikle giyilmemelidir. Kıyafetleriniz konuşmalı ama yüksek sesle bağırmamalıdır. Bir kaç kelime, uzun kompozisyona dönüşmemelidir.
  • 2.) Genellikle yabancı kelimeler içeren bu trendde en çok dikkat edilmesi gereken sloganın anlamıdır. Anlamını bilmediğiniz slogan yazılı bir ürünü kesinlikle almayın. Ne yazık ki tekstil ülkesi olan Türkiye’de farklı ülkeler için farklı dillerde üretilen tekstil fazlası parçalar mağazalarımızda satılabiliyor. Bazen sokakta yürürken birinin üzerinde gördüğümüz tişörtteki kelimeleri görünce yüzümüz kızarıyor. Küfür içeren sloganları şuursuzca, farklı bir dil olduğu için bilmeden giyen masum halkımız oluyor. Eğer aldığınız ürünün üzerinde yazılı olan sözcüklerin anlamını bilmiyorsanız muhakkak öğrenin. Artık “Google” çağında yaşıyoruz. Akıllı telefonunuzdan hemen sloganı yazıp, anlamını araştırabilirsiniz. Okuyunca yüzünüzü kızartacak ifadeler içerenleri almamalısınız! Sloganın manası örf ve adetlerimize, inançlarımıza uymuyorsa kesinlikle uzak durmalısınız.
  • 3.)  Aynı zamanda üretim yapan tasarımcılara ve tekstilcilerede büyük bir görev düşüyor. Bir çok Türk markası ve Türk tasarımcısı, imla hatası yaparak, düşük cümleler kullanarak yabancı bir dilde sloganlı bir ürünü rahatsız olmadan tasarlayabiliyor.  Eğer markanızın  güvenilir bir imajı, kredibilitesi olsun istiyorsanız muhakkak surette yabancı dil bilen bir danışman ile çalışın. Ülkemizde farklı diller konuşan eğitim alan eğitmenlere danışın. Özellikle seri üretim yapan markalarda gramer hatası, imla hatası olan tişörtler bir tane değil, binlerce üretiliyor. Marka sahibi olarak biraz dil bilginiz olsa bile özellikle yurt dışında eğitim almış birisine danışmadan hareket etmeyin. Ürünlerinizi yurt dışına satıyorsanız belki Türkiye’de fark edilmese bile, yabancı ülkelerde bu tip ufak hatalar hemen fark edilecektir. Firmanızın prestijini zedeleyebilir.

Bu hususları göz önünde bulundurarak hazırladığınız slogan trendli kombininizi güzel günlerde giymeniz dileğiyle…

Slogan Trendi Nasıl Kullanılır

Yorumlar

“Kıyafetlerinizdeki Sloganların Anlamlarına Dikkat Edin!” için bir cevap

  1. […] bildiği gibi, özellikle bu sezon daha çok öne çıkan iki trend var. Biri üzerinde yazı olan basic t-shirtler, diğeri ise patchwork […]

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir