Kışın Doğalgaz Faturasını Azaltmanın Pratik Yolları

Kışın Doğalgaz Faturasını Azaltmanın Pratik Yolları

Doğal Gaz Faturasını Düşürmek İçin

Kış mevsimin etkisini en fazla hissettiğimiz şu günlerde, evimizi soğuk havalara uyumlu hale getirerek dondurucu soğuklarla baş edebiliriz. Evde yapacağınız küçük değişiklikler, doğalgaz faturanızın düşmesine yardımcı olurken, daha da önemlisi soğuk algınlıklarından daha az etkilenmenizi sağlar. Evinizi soğuklara karşı korunaklı hale getirmenize yarayacak tasarruf önerileri sıraladık. Bu önerilere dikkat ederken, evdeki giyinme alışkanlırınızı değiştirmeyi de ihmal etmeyin. Biraz üşüdüğünüzde, hemen ısıtıcınızın derecesini yükselmeye koşmak yerine üstünüze bir kat kalın bir kıyafet giyinin. Çok daha hızlı ısınacağınıza emin olabilirsiniz.

Açın perdeleri sonuna kadar…
Kış aylarının kasvetinden şikayet etmeyi bırakın. Sıcaklığını hissetmesek de, güneş ışıklarını göndermeye devam ediyor. Gün ışığı evinizin her köşesine uzansın ve yavaş yavaş ısıya dönüşerek evinizin sıcaklığını artırsın.

Slikon tabancanızı atışa hazır hale getirin…
Hobileriniz veya tadilat için kullandığınız slikon tabancasını, daha iyi ısınmak için kullanabilirsiniz. Pencere ve kapı kasalarınızdan hava sızıyorsa, slikonla bu aralıkları sağlamlaştırabilirsiniz. Evinizin içine sızan keskin rüzgar bir anda kesilecektir. Pencere ve kapı aralıklarından sızan havayı önlemek için ise soğuk önleyici şerit bantlardan kullanın. Bu bantlar, soğuk havanın sızmasını engellemek konusunda oldukça başarılıdır.

Kışın Ev Sıcaklığını Arttırmanın Yolları

Atkı veya bere değil, paspas örün…
Evdeki bütün artık örgü iplerini bir araya getirin ve örebildiğiniz kadar paspas örün. Bu paspaslar, evinizin zeminindeki boş alanları kapatırken aynı zamanda evinize şık bir görünüm de katacaktır. Örgü paspaslarınız sayesinde, çorap giymeyi unutsanız bile zeminden gelen soğuk havayı hissetmezsiniz.

Alüminyumun gücünden faydalanın…
Kış mevsimi boyunca, kalorifer peteklerinizin arkasına alüminyum paneller veya kaliteli folyo kağıdı döşeyin. Bu paneller; kaloriferinizin arka kısmındaki ısının evinize yayılmasına yardımcı olur.

Evinizi Isıtmanın Pratik Yolları

Yatağınızı kışa uyumlu hale getirin…
Çarşafınızla yatağınızın arasına kalın bir battaniye sererek, kış aylarında daha sıcak bir uyku çekebilirsiniz. Ayrıca, kış mevsimi boyunca yün yorgan ve pamuklu nevresim takımları kullanarak, sağlıklı ve sıcak bir gece uykusunun farkını daha ilk geceden hissedebilirsiniz.

Kış perdeleriniz olabildiğince kalın olsun…
Gün içerisinde evinizin içinde biriken ısının, gece olunca azalmasını önlemek için kış aylarında kalın perdeler kullanmayı tercih edin. Kalın perdeler, odalarınızdaki sıcak havayı gece boyunca korumanıza yardımcı olur.

Kendinizi sıcak tutun…
Evinizi sıcak tutmak oldukça önemli olsa da, kendinizi sıcak tutacak önlemler almazsanız her kapı veya pencere açıldığında, soğuk algınlığı riski ile karşı karşıya kalırsınız. Kendinizi sıcak tutmak için; kış ayları boyunca sıcak tutan kumaşlar olan yün ve pamuktan hazırlanmış kıyafetleri tercih edin. Polar pijamalar ve gecelikler en sevdiğiniz ev içi kış giysileri olsun. Ev içinde yalın ayak gezmeyin. Örgü veya peluş patikler, yünlü çoraplar, yünlü taytlarla kendinizi koruyun.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *