Kışa Hazırlayan Süper Meyveler

Kışa Hazırlayan Süper Meyveler

Kışa Hazırlayan Süper Meyveler

Besin değeri yüksek, antioksidan açısından zengin meyveler, hem sağlığı koruyor hem de bağışıklık sistemini güçlendirerek vücut mekanizmasını mevsim değişikliklerine hazırlıyor.

Sonbaharda vücudun soğuk kış aylarına hazırlanması gerektiğini ifade eden İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Ayça Kaya, insan vücudunun sebzeden meyveye, etten süte, kuru baklagillerden yağa ve ekmeğe kadar bütün besin gruplarına ihtiyacı olduğunu ancak bazı gıdalara daha fazla ağırlık verilmesi gerektiğini söyledi. Kaya, soğuk havalarda tüketilmesi şart olan gıdaların başında antioksidan özelliği ile öne çıkan, vitamin ve mineral açısından zengin olan meyvelerin geldiğini belirtti. Bu meyvelerin sağlığı koruduğunu, bağışıklık sistemini kuvvetlendirdiğini ve zindelik verdiğini aktaran Dr. Kaya, “süper meyveler” olarak nitelendirdiği gıdaların cildi de güzelleştirdiğini vurguladı.

Dr. Kaya’nın işaret ettiği meyveler arasında; Norveç böğürtleni, nar, acai çileği, papaya ve çarkıfelek var: “Bu süper meyveler, serbest radikalleri nötralize eden en yaygın iki antioksidan olan C ve E Vitamin ile doludur. Böğürtlen gibi taneli meyveler, bunlara koyu kırmızı rengini veren aşırı güçlü bir antioksidan olan antosiyanin deposudur. Ayrıca, yüksek vitamin, mineral ve bileşim seviyesi bu meyvelere ‘süper meyve’ özelliğini kazandırır. Örneğin çok kuvvetli bir antioksidan olan Norveç böğürtleni, özellikle C vitamini bakımından oldukça zengindir. Ayrıca kalsiyum, magnezyum ve benzoik asit bakımından da kuvvetlidir.”

Kışa Hazırlayan Süper Meyveler

-40 DERECEDE BİLE DONMUYOR

Norveç böğürtleninin İskandinavya, Sibirya ve Alaska’da yetişen yabani bir böğürtlen olduğunu söyleyen Dr. Kaya, “Kehribar-altın renkli bu meyve, sıcaklığın -40’C’ye kadar düştüğü koşullarda bile tazeliğini korur. Norveç böğürtleni içeren bakım kremleri cildi en zor koşullarda bile besler, nemlendirir ve antioksidan etkilidir” diye konuştu.
Haberin devamı ↓reklam

NADİR BULUNUYOR VE ÇOK PAHALI

Hasat zamanı kısa sürdüğü ve iklim şartları zor olan bölgelerde yetiştiği için Norveç böğürtleninin, dünyanın en nadir bulunan ve en pahalı böğürtlen çeşitlerinden biri olduğunu söyleyen Dr. Ayça Kaya, “Değeri, nadir bulunması ve altın sarısı rengi nedeniyle bu böğürtlen ‘skandinav altını’ olarak de adlandırılıyor” dedi.

Kaynak: ntvmsnbc

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir