Kış Meyvesi Portakal İle Tam Kıvamında Reçel Tarifi

Kış Meyvesi Portakal İle Tam Kıvamında Reçel Tarifi

Kış Meyvesi Portakal İle Tam Kıvamında Reçel Tarifi

Türk mutfağında geçmişten günümüze kadar gelen reçel kültürü, herkesin kendi tarifi ve elinin lezzetiyle farklılaşır. İşte bu yüzden reçeller tadı, kıvamı tam yerinde olduğunda rengiyle kokusuyla iştah kabartır.

Mevsim meyveleriyle yapılıp, uzun süre dolapta saklayarak kahvaltıda her an yenmeye hazır hale gelen reçel aynı zamanda kek ve kurabiyelere de çok yakışır. Yazın yaptıklarınız bitti ise ya da varsa bile yanına portakal reçeli eklemek isterseniz size tam kıvamında bir tarif veriyoruz. Tarifi hemen deneyin mutfağınız hatta bütün ev mis gibi portakal koksun…

Portakal Reçeli Tarifi

Malzemeler:

  • 1 kg portakal
  • 5 su bardağı toz şeker
  • 1 su bardağı su
  • 1 çubuk tarçın
  • 4 karanfil
  • 1 limon

Kış Meyvesi Portakal İle Tam Kıvamında Reçel Tarifi

Hazırlanışı: Bol suda yıkadığımız portakalları yumuşaması için 20 dakika kadar sıcak suda tutuyoruz. Suyunu süzdüğünüz portakallardan 2 tanesinin kabuklarını rendeleyip, kalanları da soyup dilimleyerek bir tencereye alıyoruz. 1 su bardağı toz şeker, çubuk tarçın ve karanfili portakalların üzerine koyup 30 dakika kadar kapağı kapalı olarak bekletiyoruz.

Suyunu bırakan portakalların üzerinden tarçın ve karanfilleri alıp, kalan toz şekerle suyu ilave ederek kısık ateşte yaklaşık 1 saat kadar kaynatıyoruz.

Limonun kabuğunu da rendeleyip, suyunu sıkarak ocaktan almaya yakın reçele ekleyip karıştırıyoruz. Oda ısısında soğuttuğunuz reçeli kavanozlara doldurup, kapağını kapatarak ters çeviriyoruz. Oda ısısında, güneş görmeyen bir yerde en az 5 gün beklettikten sonra servis ediyoruz.

Afiyetler olsun…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir