Kış Mevsimine Özel Doğal Bakım Önerileri

Kış Mevsimine Özel Doğal Bakım Önerileri

Kışlık Doğal Cilt Bakım Önerileri

Battaniyemizi sarılıp, sıcacık çayımızı yudumladığımız romantik bir mevsimdir kış. Sık sık dışarıya çıkıp dondurucu soğuklarda titremek yerine, çoğunlukla kaloriferin yakınında kendimizle buluşmayı tercih ederiz. Yine de kış mevsimin en belirgin etkilerini cildimizde görebiliriz. Cilt kuruluğu, saç kuruluğu, çatlayan dudaklar, çabucak kırılan tırnaklar soğuk havaların vücudunuzdaki olumsuz izleridir. Eğer önlem almazsanız, düzenli bakım yapmazsanız cildiniz yavaş yavaş güzelliğini yitirmeye başlayabilir. Bakım önerilerimizde listelediğimiz doğal yağlarla, kuruyan cildinize hafif ve düzenli masaj yaparak cildinizi eski yumuşaklığına ve ışıltısına döndürebilirsiniz.

Kuru Ciltler İçin Doğal Bakım

Kış aylarında mutlaka dolabınızda bulundurmanız gereken mucizevi yağlar; zeytinyağı, hardal yağı, badem yağı ve susam yağıdır. Bu yağların yardımıyla; yüzünüzü, ellerinizi, ayaklarınızı, boynunuzu, dudaklarınızı ve saçlarınızı kış mevsimine hazırlıklı hale getirebilirsiniz. Nasıl ki, kış aylarında gardropunuzu tepeden tırnağa değiştiriyorsanız, cildiniz için kullandığınız ürünleri de yenileyip sert rüzgarlara karşı dayanıklı hale getirmelisiniz.

Kışlık cilt bakımı

Bebek gibi bir cilt, kendinizi daha çok sevmenizi sağlar. Ne kadar özen gösterseniz de, kış mevsimi gelince cildinizin tepkiler vermeye başladığını fark edebilirsiniz. Kurumaya başlayan cildiniz için; hardal yağı, zeytin yağı ve susam yağını karıştırarak doğal bir bakım yağı elde edebilirsiniz. Bu yağ, cildinize eski pırıltısını ve yumuşaklığını vermeye yetecektir.

Kışlık dudak bakımı

Soğuk rüzgarların en yıkıcı tahribatını dudaklarımızda fark ederiz. Dudaklarınızı üstündeki ölü deriden kurtarmak için; toz şeker, zeytinyağı ve balı karıştırarak doğal bir peeling elde edebilirsiniz. Peeling işleminden sonra dudaklarınızı nemlendirmeyi unutmayın.

Kışlık Doğal El Bakımı

Kışlık el bakımı

Zeytinyağının içine limon sıkarak hazırlayacağınız karışımı ellerinize sürüp yarım saate bekleyin. Limon, ellerinizdeki lekeleri giderirken; zeytinyağı ise kuruyan ellerinizi kolayca nemlendirir.

Kışlık tırnak bakımı

Tırnaklarınız çok çabuk kırılan bir yapıya sahipse, su içme alışkanlığınızı gözden geçirin. Gün içinde ortalama iki litre su tüketmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz. Lavanta yağını her akşam tırnaklarınıza sürün. Kısa süre içinde tırnaklarınızın pürüzsüz ve güçlü bir görünüme kavuştuğuna şahit olacaksınız.

Kışlık Doğal Saç Bakımı

Kışlık saç bakımı

1 fincan bal ile bir fincan zeytinyağını karıştırıp, saçlarınıza sürün. Bone takarak yarım saat bekleyin. Ardından saçlarınızı ılık su ile yıkayın. Bu karışım saçlarınızın parlamasını ve yumuşacık olmasını sağlayacaktır.

Kışlık Doğal Ayak Bakımı

Kışlık ayak bakımı

Ilık bir suyun içine nane yağı, susam yağı ve bir miktar pudra dökün. Bu karışımı ayaklarınıza ve bacaklarınıza sürün. Her banyo sonunda topuklarınızı ponzo taşıyla ovup, ölü derilerden kurtulun. Kış aylarında topuklarınızın çatlamasını önlemek için gliserin içeren bir losyon veya nemlendirici kullanın.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir