Kış Güneşi ile Vücudunuza D Vitamini Takviyesi Yapın!

Kış Güneşi ile Vücudunuza D Vitamini Takviyesi Yapın!

D Vitamininin Faydaları

Kış mevsimi boyunca açık hava gezintileri yapmak pek az kişinin keyif aldığı bir aktivitedir. Onun yerine alışveriş merkezlerini, cafeleri, ev buluşmalarını tercih ederiz. Bu sayede kendimizi soğuk havanın olumsuz etkilerinden koruduğumuzu zannederken, bedenimizi kış güneşinden mahrum bırakarak birçok hastalığa davetiye çıkardığımızın farkına bile varmayız. Oysa tam bir D vitamini deposu olan kış güneşi, bağışıklık sistemimizi güçlendiren oldukça ekonomik bir kalkandır. Kış mevsimi boyunda günde ortalama yarım saat açık havada yürüyüş yapmak, vücudumuzun ihtiyaç duyduğu D vitaminini tamamlaması için yeterlidir. Özellikle koyu ten rengine sahip kişiler, kış aylarında kış güneşinde vakit geçirmeyi ihmal etmemelidir.

D Vitamini neden önemli

Güçlü kemiklere ve kaslara sahip olmak ve kemik erimesi hastalığına yakalanmamak için D vitamini hayati önem taşımaktadır. D vitamini, kalsiyum ve fosforun emilmesini sağlar. Kemik erimesine sebep olan hormonların salgılanmasını önler. Düzenli olarak D vitamini ihtiyacını karşılayan kişilerin bağışıklık sistemi güçlenir. Hipertansiyon, kalp rahatsızlıkları ve kansere karşı savunma mekanizmaları güçlenir.

D Vitaminin Hamilelere Faydaları

Anne adayları için çok değerli

Sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek ve bebeğinizin anne karnındaki sağlığını korumak için D vitamini alımı yapmalısınız. D vitamini eksikliği olan anne adaylarında gebelik süresince; yetersiz kilo alımı, kronik yorgunluk ve halsizlik, kas ağrıları, kemik ağrılar gibi şikayetler gözlenmektedir. D vitamini desteği almayan anne adaylarında sezaryen doğumları daha sık görülmektedir. Kış aylarında, açık havada, pamuklu ve soğuğa dayanıklı kıyafetlerle günlük ortalama 15-20 dakika yürüyüş yaparak gebelik sürecinizi kolaylaştırabilirsiniz.

D Vitaminin Bebeklere Faydaları

Bebeğinizi mahrum bırakmayın

Gebeliğin başlangıcından emzirme döneminin sonuna kadar, bebekler besin ihtiyaçlarını annelerinden karşılarlar. Bu süreçte D vitamini eksikliği olan annelerin doğumlarında; düşük doğum ağırlığı, kemiklerde yumuşama, zayıflamaya bağlı şekil bozuklukları, kaslarda zayıflık ve diş çıkmasında gecikmeler gözükmektedir. Bebeğinizin beyin ve beden gelişimi için D vitamini ihtiyacını göz ardı etmeyin.

D Vitamini İçeren Gıdalar

Beslenmenize dikkat edin

Kış mevsimi süresince D vitamini açısından zengin gıdalarla beslenerek ihtiyaç duyduğunuz D vitamini ihtiyacınızın % 20’sini karşılayabilirsiniz. Somon, sardalye, uskumru ve ton balığı, süt, süt ürünleri, yumurta, maydanoz, ısırgan otu ve yoncada bol miktarda D vitamini bulunmaktadır. Menülerinizi bu besinlerle zenginleştirerek sağlıklı bir kış geçirin.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir