Kış Bahçesi Tasarımları ile Bu Kışı Daha Çok Seveceksiniz

Kış Bahçesi Tasarımları ile Bu Kışı Daha Çok Seveceksiniz

Kış Bahçesi Tasarımları

Kış mevsiminin dondurucu soğuklarına inat, cam bir tavanın altında, yeşilliklerin arasında kitap okuyup kahvenizi içmek için ihtiyacınız olan tek şey bir kış bahçesidir. Fotoğraflarda veya filmlerde görüp imrenerek baktığımız kış bahçeleri, artık ülkemizde de dizayn edilmeye başladı.

Evinizde bir kış bahçesine sahip olmanın en büyük güzelliği; gri, kapalı, kasvetli bir havada, şeffaf çatınızın altından doğanın dönüşümüne tanıklık edebilmektir. Soğuk havaların tadını çıkarabileceğiniz, zihninizi arındırabileceğiniz, daha stressiz dakikalar geçirebileceğiniz bir kış bahçesi dizayn ettirmek için tecrübeli firmalardan yardım almak işinizi kolaylaştıracaktır.

Yeterli vaktiniz ve yapı işlerinden biraz olsun anlayan aile fertleriniz varsa kendi kış bahçenizi inşa edebilirsiniz.

Kış Bahçesi Tasarımları

Kasvetli havalarda ışığınız bol olsun…

Kapalı havalarda iç mekanlara göre çok daha aydınlık olan kış bahçeleri, mevsim boyunca ailenizle en sık vakit geçirdiğiniz yer olabilir. Kış bahçenizde, gün ışığından tam anlamıyla faydalanabilmek için, binanızın hangi cephesinin kış bahçesi tasarımına uygun olduğunu tespit etmelisiniz.

Evinizin çevresinde güzel bir manzara varsa kış bahçenizi bu manzarayı en güzel izleyebileceğiniz şekilde konumlandırmalısınız.

Bu manzaraya karşı otururken birşeyler okumak istediğinizde elinizin altında bulunması için, kış bahçenize küçük bir kitaplık yaptırabilirsiniz. Orhan Pamuk’un Benim Adım Kırmızı romanı veya A. Ali Ural’ın Posta Kutusundaki Mızıka kitabı bu kitaplığa en çok yakışacak kitaplardır.

Kış Bahçesi Tasarımları

Kış sıcağı kalbinizi ısıtsın…

Kış aylarının soğuk rüzgarlarını kış bahçenizin camlarının ardında bırakın. Kış bahçenizin ısıtma, havalandırma ve gölgelendirme dengesini sağlamak için kaliteli malzemeler ve etkili ısıtma araçları kullanmalı ve uzmanlardan destek almalısınız.

Kış bahçenizde romantik bir akşam yemeği yerken, pazar kahvaltısı yaparken veya beş çayı düzenlerken hissedeceğiniz tek şey kış aylarının sıcacık dokunuşları olmalıdır. Sayıca fazla açılır kapı, kullanışlı gibi dursa da hem ısınma kalitesini etkileyecek hem de zeminin sürekli ıslanmasına sebep olacaktır.

Kış bahçenize, bahçeyi en verimli şekilde kullanmanıza yardımcı olacak az sayıda kapı yerleştirmelisiniz.

Kış Bahçesi Tasarımları

Kış bahçenizin içine sıcak dokunuşlar…

Kış bahçenizin dış cephesi tamamlandıktan sonra işin en güzel kısmına, iç dizaynına, geçebilirsiniz.

Bahçenizin büyüklüğüne göre; geniş ve oldukça rahat bir koltuk, yemek masası ve sandalyeler, sallanır koltuk, battaniyeler, nostaljik plakları dinleyebileceğiniz bir pikap, şamdanlar, kitaplık, vintage sehpalar, ayaklı abajurlar, renkli yer minderleri, batanik bitkiler, çiçekli kırlentler…

Bahçenizi, kış boyunca sığınabileceğiniz renkli bir dünyaya dönüştürmek için hayal gücünüzün sizi etkilemesine izin verin.

Yazı: Hümeyra Yabar

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir