Kırk Yılda Bir “Mom Jeans”

Kırk Yılda Bir “Mom Jeans”

Kırk Yılda Bir Mom Jeans

Bizi sıradan jean kalıplarından kurtarmış, vücudun fonksiyonelliğine asla engel olmamış, 80’lerde doğmuş ama 90’ların en belirgin vazgeçilmezlerinden biri olmuş ‘Mom jeans’ ile tanışalım. Gerçi ara ara tanıştık kendisiyle birçoğunuz aşinadır. Lakin bu sezon altın devrini yaşıyor ve ben bu konuya değinmeden geçemezdim.

Neden es geçemezdim hemen belirteyim; tam 1 aydır kendime denim bir pantolon almak için mağaza mağaza gezinmekteyim. Yüksek beli oldum olası sevdiğimden elbette mom jean almaya karar verdim. Fakat hangi mağazada denersem deneyeyim, paçaları bana kısa geldiğinden dolayı boynum bükük bir şekilde, hep elim boş terk etmek durumunda kaldım.

Mom jeanlere standart bir boy ölçüsü belirlenmiş olacak ki, kendi boyuma uygun bulamıyorum. Çünkü hepsi aynı uzunlukta ya da kısalıkta mı deseydim☺ Firmalara buradan duyuralım; üretim yaparken 170 cm ve üzeri kadınları da mı düşünseniz acaba? Tesettürüne dikkat etmeye çalışanlar olarak, bu konuyu fazlasıyla önemsiyor ve bileklerimiz 4 parmak açık gezinmek istemiyoruz. Bu şekliyle giyen yok mu? Var! Doğru olmadığının altını çizerek yazıma devam edeyim.

Kırk Yılda Bir Mom Jeans

Mom jean nasıl moda oldu?

Şimdilerde de olduğu gibi yeni çıkan bir trendi yaymanın en kolay yolu medyadır. 1955’te çektiği filmle gençlerin vazgeçilmezi haline gelen “kot pantolon, t-shirt” modasını efsane haline getiren stil ikonu James Dean gibi…

90’ların da Hollywood dizilerine baktığınızda göreceğiniz en belirgin özellik yüksek bel pantolonlardır. Modayı etkileyen ve hızla dünyaya yayılmasını sağlayan diziler sayesinde birçok yenilikle karşılaştık. İşte mom jeanler tam da bu diziler sayesinde modaya kazandırıldı. Ve zamanla biraz form değişikliğine giderek günümüzdeki halini aldı. Uzun ve ince kişilere yakıştığını düşündüğüm ve her kişinin kaldıramayacağı bir stil olduğuna artık iyice karar verdiğim mom jeansleri, daha uzun yıllar raflarda görmeyi diliyorum (tabi boyu 3 parmak uzatılmış haliyle) ☺

Kırk Yılda Bir Mom Jeans

10 Pratik Stil Önerisiyle Jean Nasıl Kombinlenir?

Jean+t-shirt+blazer

Bu 3’lü hayatımda gördüğüm en basit ama en etkili stil. Maskülen bir hava taşır ama fena halde feminenlik kokar.

Jean+beyaz gömlek veya tunik+espadril

İddialı seçimler yapan biri değilseniz bu tarz tam size göre. Duru ama yeterince açıklayıcı, karmaşadan uzak, sakinlik kokar.

Mom Jeans Kombinleri

Jean+kimono+flat ayakkabı

Özgür olmayı sevenlerin stili olarak tanımlıyorum. Uçuş uçuş, rahat mı rahat. Seni kısıtlayan tek bir şeyi bile yok.

Jean+gömlek+loafer

Bu stili monokrom olarak uygulayın. Hepsi aynı tonda olsun.

Jean+asimetrik tunik+birkenstocks

Salaş giyinmeyi seven kişiler için biçilmiş kaftan☺

Kırk Yılda Bir Mom Jeans

Jean+trençkot+vans

Trencin önü kapatılmadan belini kemerle sıkın. Konforlu ve klas bir görünüm elde edin.

Jean+ipek bluz+stiletto

Daha feminen bir görüntü sergilemek isteyenler için kaçınılmaz bir stil.

Jean+desenli çorap+blazer

Pantolon paçalarını 2 kat kıvırın. İçine sizi eğlendiren desenli ya da çizgili fark etmez çorap giyinin. Üzerine beyaz boyfriend t-shirt ve üzerine kolları 1 kat kıvrılmış blazer bir ceket tercih edin.

Kırk Yılda Bir Mom Jeans

Jean+elbise tunik+sandalet

Genç ve dinamik olmayı sevenlere tavsiyemdir. Yazın sandalet ve mom jean ikilisi mutlaka denenmeli.

Jean+mule terlik+boyfriend gömlek

Siyah mom jean üzerine pamuklu bir gömlek ve altına siyah mule terlikler nasıl müthiş olur bir hayal edin.

Yaz mevsimini doyasıya yaşayın. Kendiniz için en güzel şeyleri hayal edin. Alın, giyinin, yiyin, için ve gezin. Moda çokta umursanacak bir şey değil. Tavsiyelerimi fikir amaçlı veriyorum. Olduğu kadarını yapmaya çalışın ki, fazla çaba sizi yanlış stile yönlendirmesin.

instagram.com/chalahfashionstudio

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir