Kilo Vermenizi Sağlayan Vitamin Hangisi?

Kilo Vermenizi Sağlayan Vitamin Hangisi?

D Vitamini Eksikliği

D Vitamini Deyip Geçmeyin!

Bilindiği üzere D vitamini yiyeceklerle oldukça az alınabilen bir vitamin. En iyi kaynağı güneştir. Besinsel olarak çok az da olsa balık ve yumurtası, yumurta ve sütte bulunuyor. Tabi ki yağda eriyen bir vitamin olduğu için yağı alınmış sütlerde ve yumurtanın beyazında bulunmuyor.

D Vitamini Eksikliği

D vitamin eksikliği oldukça sık rastlanan bir durum. Aslında oldukça güneş gören güzel bir ülkeye sahip olmamıza rağmen ne yazık ki ülkemizde de oldukça fazla gözleniyor. Özellikle güneşi az gören ülkelerde D vitamin eksiklği de oldukça fazla. Ayrıca böbrek ve karacaciğerinde rahatsızlık olanlar da da D vitamin eksiklikleri görülüyor çünkü vitaminin aktif haline çevrilebilmesi için karaciğer ve böbreklerde belirli işlemlerden geçmesi gerekiyor.

Son araştırmalar artık D vitaminin, bir vitamin olma durumu haricinde aynı zamanda bir hormon gibi etkisinin olduğunu da gösteriyor.

D Vitamini Eksikliği

Günümüzde çok önemli hastalıklardan olan Tip 2 diyabet ve kroner kalp damar rahatsızlıkları D vitamin eksikliği ile ilişkilendiriliyor. Ayrıca yapılan son araştırmalarda obezite ile de D vitamin eksikliği ilişkilendiriliyor. Yani kilo verememe nedenlerinizden biri D vitamin eksikliğiniz olabilir.

Her gün yarım saat güneşlenmek günlük D vitamin ihtiyacı için yeterli. Fakat eğer eksikliğiniz varsa mutlaka doktorunuzun önerdiği dozda vitamininizi kullanmalısınız.

D Vitamini Eksikliği

Sizde de D vitamin eksikliği olabilir mi?

D vitamin eksikliği herkeste görülebilmekle birlikte sürekli kapalı alanlarda çalışanlarda, evden nadir çıkanlarda, güneş ışığının bulunduğu saatlerde kapalı yerlerde olanlarda, çok kapalı giyinenlerde eksiklik oldukça fazla gözleniyor.

Vitamin D, depo edilebilen bir vitamin olduğu için ilaç dozunun doktorun ayarladığından fazla kullanılması böbrek ve karaciğerde sıkıntılara neden olabiliyor. Ayrıca hormonal bazı yan etkileri de konuşuluyor.

D Vitamini Eksikliği

Peki çocuklar için?

D vitamin çocuklar için büyük önem taşır. Eksikliği ile raşitizm hastalığına neden olabilirken fazla kullanımlar da da erken bıngıldak kapanmasına neden olabildiği için doktorun önerdiği dozda kullanılması çok önemlidir.

D vitamin eksikliği osteomalasia ve osteoporoz gibi halk dilinde kemik erimesi olarak geçen hastalıklara neden olur. Bu yüzden kalsiyumu tam alsanız bile D vitamininiz eksikse kemikler yönünden tehtid altındasınız demektir!

D Vitamini Eksikliği

Peki D vitamininiz eksikse ne yapmalısınısınız?

  • Mutlaka doktora gidip kan tahlili yaptırmalısnız. Ayrıca B12 ve demir depolarını gmsteren parametrelere de baktırmanız yararlı olacaktır bayanların genellikle düşüklüğünü yaşadığı bu 2 vitamin ve mineral hayatımızda çok önemli rol oynar.
  • Doktorun verdiği dozlarda vitaminizi kullanmalısınız.
  • Bunun yanında diyetle de desteklemelisiniz ve hayatınıza yerleştirmelisiniz ki tekrar tekrar eksiklik çekmeyin.
  • D vitamin için çok az güneşte olsa güneşe çıkmalı en az 20 dakika direk güneşle temas halinde kalmalısınız. Tabi ki güneşin tepe de olduğu saatler güneşlenmeye uygun değildir.
  • Ayrıca 30 dakika sonra D vitamin aktivitesini kaybederek yararsız hale dönüşür bu yüzden periyotlar halinde güneşlenmelisiniz.

Bol vitaminli günlere…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir