Kilo Vermenin Kanıtlanmış 20 Yolu

Kilo Vermenin Kanıtlanmış 20 Yolu

Kilo Vermenin Kanıtlanmış Yolları

Uzun süren detokslar, açlıklar, mutsuz eden diyet programlarına son! Bilimsel olarak kanıtlanmış bu yöntemlere kulak verin. Hayat rutininize ekleyeceğiniz bu 20 yöntemle kolayca kilo verebilirsiniz.

Uzun zamanlar süren diyet programları ve kabarık fiyatlı spor salonlarını bir kenara bırakın ve bu 20 zayıflama yöntemine kulak verin. Bu 20 teknik sayesinde hem kilo verecek hem de sağlıklı yaşamın tadına varacaksınız. Uzun uzadıya giden reçeteler, detokslar ve son zamanlarda moda olan ameliyatlar yerine acısız, ağrısız, moral bozukluğu olmadan uygulayacağınız bu yöntemler sanıldığından çok daha kolay…

İşte, kolayca kilo vermenizi sağlayacak 20 bilimsel zayıflama yöntemi;

Kilo Vermenin Kanıtlanmış Yollarından Biri Su İçmek

1. Bol bol su için!

İçme suyu, metabolizma hızını 1-1,5 saatlik bir sürede yüzde 24-30 oranında artırır. Bu da daha çok kalori demektir. İşte bu sebeple günde kg başına en az 30 ml su içmek gerekir.

2. Sabahları mutlaka en az bir yumurta yiyin!

Düşük yağ oranı ve yüksek protein değerli yumurta özellikle büyük açlıkla uyandığımız sabah saatlerinde en önemli başlangıçtır. Haşlanmış ya da az yağlı bir omlet uzun süre tokluk sağlar ve daha sonraki öğünlerde az yemenizi sağlar. Vereceğiniz kiloya göre yumurtayı 2’ye hatta 3’e çıkarabilirsiniz.

Kilo Vermenin Kanıtlanmış Yollarından Biri Kahve İçmek

3. Kahve için!

Kahve çevresinde çok sayıda tartışma olmuştur, ancak bol miktarda antioksidan içeren kahve aynı zamanda da metabolizmayı çalıştırır. Araştırmalar, kahvedeki kafeinin metabolizmayı% 3-11 artırabileceğini, ayrıca yağ yakmayı % 10-29 artırabileceğini göstermiştir. Ancak bu kahve Türk kahvesi ve filtre kahve gibi sağlıklı kahveler olmak zorunda. Unutmayalım ki piyasada çokça tüketilen instant kahveler katkı maddesi kaynağıdır.

4. Günde en az bir bardak yeşil çay için!

Yeşil çay, yağ yakmayı artırmak için kafeinle birlikte çalıştığı düşünülen güçlü antioksidanlarla yüklüdür. En güçlü metabolizma çalıştırıcılardan yeşil çayın yağ yakma şöhreti de çok uzun zamana dayanıyor…

Kilo Vermenin Kanıtlanmış Yollarından Biri Şekersiz Çay ve Kahve İçmek

5. Şekerle vedalaşın…

Özellikle çaya, kahveye eklenen şekerden bir an evvel vazgeçmeniz gerekiyor. En tatlı zehir denilen şeker yüksek früktozlu mısır şurubu ile birlikte, obezite, tip 2 diyabet, kalp hastalığı ve daha fazlasına davetiye çıkarır.

6. Yemekleri Hindistan cevizi yağıyla pişirin

Araştırmalar sonucu; orta zincir trigliseritler açısından zengin olan Hindistan cevizi yağı, günde 120 kalori ile metabolik hızı büyük ölçüde artırdığı ve bu sırada günlük kalori alımını 256 kalori kadar azalttığı kanıtlanmıştır.

Kilo Vermenin Kanıtlanmış Yollarından Biri Karbonhidratlardan Uzak Durmak

7. Rafine karbonhidratlardan uzak durun!

Bu demek oluyor ki işlenmiş unlu mamuller ile arayı açmanın vakti geldi. Ekmek, kek, kurabiye ve türevi bütün işlenmiş gıdalar içinde bulunan şekerle beraber, kan şekerini fırlatıcı özelliği ile ani açlıklara neden olur. Mesela kahvaltı ve diğer öğünlerde doymak arzusuyla yenen ekmek size 1-2 saatte kalmaz açlık sinyallerini verir.

8. Bir yiyecek günlüğü tutun

Kilo verme üzerine yapılan çalışmalar; porsiyon kontrolü ve kalori hesabı ile birlikte, tam olarak ne yediğinizi kaydettiğiniz bir gıda günlüğü tutmanın kilo verme başarısını arttırdığı sonucuna varmıştır.

Kilo Vermenin Kanıtlanmış Yollarından Biri Acı Biber Yemek

9. Acı biber yiyin!

Acıya dayanıklı olanlar için olan bu öneri metabolizmayı artırmak amacıyladır. Şöyle ki kırmızı acı biber metabolizmayı en çok artıran yiyeceklerin başında gelir. Bunun için her yemeğinize kırmızı acı biber ekebilir ve arzu ettiğiniz kadar acı biberi yiyerek kilo kaybedebilirsiniz.

10. Elinizin altında sağlıklı atıştırmalıklar olsun

Aç olduğunuzda sizi tatmin edecek ilk şey için çaresiz kalabilirsiniz. Genellikle bu, işlenmiş atıştırmalıklar gibi sağlıksız bir seçenek olabilir. Boş kalorileri tüketmeyi önlemek için yalnızca sağlıklı atıştırmalıkları el altında tutmayı deneyin. Bütün meyveler, bir avuç fındık, çiğ sebzeler ve yoğurt düşünülmesi gereken en iyi seçeneklerdir.

Kilo Vermenin Kanıtlanmış Yollarından Biri Egzersiz Yapmak

11. Kardiyo egzersizleri yapın

Aerobik ve kardiyo gibi egzersiz yapmak hem fiziksel hem de zihinsel iyilik halinizi pekiştirirken aynı zamanda kısa sürede kilo yakmanızı sağlar. En zor eriyen yağ olan göbek yağı için kardiyo ve bölgesel egzersizler elzemdir.

12. Bölgesel vücut egzersizleri yapın

Diyet yapmakta büyük bir dezavantaj kas kaybı ve metabolizmanın azalmasıdır. Bunu önlemek için daha yüksek bir metabolizma ile bağlantılı olan ağırlıkları kaldırmayı ve kas kütlesi kaybını önlemeyi deneyin.

Kilo Vermenin Kanıtlanmış Yollarından Biri Et Yemek

13. Haftada en az 3 gün et yiyin

Kırmızı ve beyaz et fark etmez et yemek hem tokluk verecek hem de protein kas kaybını takviye edecektir. Yanında mutlaka salata tükettiğiniz et vücudun kas yapısının korunmasına yardımcı olur.

14. İçeriği su yoğunluklu olan sebze ve meyveleri bolca tüketin

Çoğu sebze ve meyve su dolu ve daha düşük enerji yoğunluğu olan gıdalardır, bu da gıdaların gramı başına daha az enerji sağladığı için fazla kalori tüketmeden daha çok yemenizi sağlar. Bunlar salatalık, kabak, şeftali, karpuz gibi meyve ve sebzelerdir. Araştırmalar, onları düzenli olarak yiyen kişilerin de daha az kilo almaya meyilli olduğunu göstermektedir.

Kilo Vermenin Kanıtlanmış Yollarından Biri Düzenli Uyku

15. Uykunuzu iyi alın!

Araştırmalar kötü uykunun obeziteye kurban gitmenin en büyük faktörlerinden biri olduğunu gösteriyor. Bu, çocuklar arasında yüzde 89’luk bir artış ve yetişkinlerde yüzde 55’lik orandadır. Kaliteli uyku; (uyku esnasında yağ yakıldığına göre) yağ yakım süresinin de uzaması demektir.

16. Daha fazla protein tüketin

Protein seviyesi yüksek bir diyetin tüketilmesi, tokluğu arttırırken metabolik hızı günde 80 ila 100 oranında arttırdığı ve günde 441 daha az kalori alındığını ortaya koymuştur. Özellikle peynir ve yoğurt uzun süre tok tutan ve yağ eritmeye yardımcı birer protein kaynağıdır.

Kilo Vermenin Kanıtlanmış Yollarından Biri Yemek Bağımlısı Olmamak

17. Yemeklere bağımlı olmayın!

Bağımlılık, açık nedenlerle toplumumuzda ağır bir sözcük gibi görünüyor, ancak bu konuda sağlık sorunlarınızı hafife almayın. Zihninizi geride bırakan bir beslenme isteğiniz varsa, kontrolünüz dışında beslenme ve eğlencenin ötesinde çok fazla yemek yiyorsanız, o zaman bir gıda bağımlısı olabilirsiniz. Bir 2014 çalışması, insanların yüzde 19,9’unun gıda bağımlılığına sahip olduğunu ortaya koymuştur.

18. Her lokmayı uzun süre çiğneyin!

Beyne tokluk hissinin yemek yendikten 20 dakika sonra geldiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu demek oluyor ki lokmaları uzun süre çiğnemek tokluk hissiyle paralel olarak yemeğinizin biter ve açlık hormonu salınımının süresinin uzatılır.

Kilo Vermenin Kanıtlanmış Yollarından Biri Şekerli ve Gazlı İçecekler İçmemek

19. Şekerli içecekleri ağzınıza sürmeyin!

Asitli içecekler, meyveli soda, meyve suyu ve nicesi yaz günlerinde serinlemek uğruna vücuda şeker depoladığımız zehir kaynaklarıdır. Bu şekerli ve diyet olanları dahil asitli içeceklerin hepsinden uzak kalmadıkça kilo vermek hayal olur.

20. Karmakarışık reçetelerden uzak durun.

Bu demek oluyor ki ana öğünler ve ara öğünleri çeşit çeşit besinden oluşan diyet listelerini uygulamayın. Hatta bazen bir öğünde iki besinden fazlasını tüketmeyin. Bu hem kafa karışıklığı hem de sindirim karışıklığı demektir. Vücuda giren yiyecek ne kadar sade ve karmaşadan uzaksa vücut da size onu verecektir.

Kaynak: haber7.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir