Kilo Verirken Cildimizi de Işıldatacak 10 Besin

Kilo Verirken Cildimizi de Işıldatacak 10 Besin

Kilo Verirken Cildimizi de Işıldatacak 10 Besin

Hepimiz güzelleşmek istiyoruz, hepimiz zayıflamak istiyoruz. Biz kadınların dertleri de istekleri de ortak. Şimdi size ‘’Hem kilo vermeye yardımcı hemde cildimizi ışıldatan besinler var ve bu besinler aslında hep dolabımıza giren besinler’’ desem şimdi kalkıp dolabı kontrol edecek kaç kişiyiz acaba? Hazırsak mucize yaratmaya yardımcı 10 besini sıralamaya başlıyorum.

  • Domates: Yazın çıkan sebzelerimizden olan domates cildimizi güneşin zararlı ışınlarından korumaya yardımcı olmakla birlikte içerdiği ve rengini aldığı likopen sayesinde ciltteki yaşlanmayı da geciktirir. Domates, lif açısından zengin olduğu için kabızlığı önler.
  • Balık: Genelde kışın yemek için tercih ettiğimiz balığın faydaları saymakla bitmez. Balık içeriğindeki omega-3 yağ asitleri sayesinde tahriş olan cildin ve yaraların iyileşme süresini kısaltır ve cildin ihtiyacı olan nemi sağlar. Balık proteini yüksek olduğu için uzun süre tok tutan besinlerdendir ayrıca yapılan çalışmalarda gösteriyor ki vücuttaki yağ birikimi önlediği için obeziteyi engeller. Haftada iki gün 150 gram balık tüketmek cildimize ve bedenimize yapacağımız en büyük iyiliktir.
  • Brokoli: Seveni de çok sevmeyeni de… Brokoli, cilt ve deride meydana gelen hasarları onarmak için gerekli olan glukorafaninin diye adlandırılan bir madde içerir. Ayrıca içerdiği A vitaminiyle cildinizin hücre zarlarını korur böylece cildiniz daha sağlıklı görünür. Brokolinin lif oranı yüksektir bu yüzden bağırsak hareketlerimize yardımcı olmakla birlikte uzun süre tokluk hissi sağlayarak kilo vermemize de yardımcı olur.

Kilo Verirken Cildimizi de Işıldatacak 10 Besin

  • Yumurta: Anne sütünden sonra en çok proteine sahip olan besindir. İçerdiği yüksek protein ile hem uzun süre tokluk sağlar hem de proteinlerin küçük yapı taşı olan aminoasitlerle dokuların kendini yenilemesine yardımcı olur. Yani ışıl ışıl bir cilt için kronik bir hastalığınız yoksa gün aşırı yumurtanın faydalarını göreceksiniz.
  • Ceviz: Bizim genelde ara öğünlerde de sıklıkla tercih ettiğimiz kuruyemiş olan ceviz kan şekerini düzenleyerek tok tutmanın yanı sıra omega-3 yağ asitleri ve bakır yönünden de zengindir. Ceviz antioksidan içeriği yüksek olduğu için toksinlerin hücrelere girip zarar vermesini engeller. İçerdiği omega-3 yağ asidi ve bakır ile hücre yapısının korunmasında katkıda bulunup cildin elastikiyetini arttırır.

Kilo Verirken Cildimizi de Işıldatacak 10 Besin

  • Yeşil yapraklı sebzeler: İçerdiği C itamini dışında cilde ve genel olarak vücuda faydalı demir içerir. Demir eksikliği anemiyi getirmesiyle birlikte kandaki oksijen miktarını düşürür buda cildin kendini yenileme yeteneğini azaltır. Bu yüzden yeşil yapraklı sebze tüketimimiz oldukça önemlidir. Sebzeler midede çok yer kaplayıp tokluk hissi oluşturmanın yanı sıra sindirim sistemi ve bağırsak hareketleri içinde faydalıdır.
  • Yulaf: Bazılarına göre yemesi zor, bazılarına göre yutması zor, bazılarına göre tatsız olan yulafın faydalarını biliyor muydunuz? Yulaf, ciltteki kırışıklıkları önlemede ve cildi nemlendirmede oldukça başarılıdır. Lif oranı yüksek olduğu için hem kan şekerini dengeler, hem uzun süre tokluk sağlar hem de bağırsak hareketlerimizi arttırarak sindirim sistemimize yarar sağlar.

Kilo Verirken Cildimizi de Işıldatacak 10 Besin

  • Zencefil: Akne, makyaj artıkları, zararlı güneş ışınları, sıcak soğuk gibi cildimize zarar vererek eski parlaklığını kaybetmesine neden olan etkenleri ortadan kaldırmak için faydalıdır. Mide hastalıklarıyla mücadele ettiği gibi gıda emiliiminide arttırarak hazmı kolaylaştırır.
  • Yeşil Çay- Beyaz Çay: Yüksek antioksidan içeriği sayesinde cildimizi ve vücudumuza zararlı etkilere karşı korur, hazmı kolaylaştırır, yağ yakımına yardımcı olur. Yine de miktar önemlidir deyip 3 fincandan fazla yeşil çayı önermiyoruz.
  • Yoğurt: Kollajen içeren yoğurt, cildin gençliğini, esnekliğini korur ve kısmen protein üretiminin hızlanmasına yardımcı olmanın yanı sıra ana ve ara öğünlerde tercih ettiğimiz süt grubu proteindir. Proteinler vücudu ve cildi koruyup onarırlar. Yoğurt, içeriğindeki probiyotikler sayesinde sindirim sisteminin çalışmasına yardımcıdır ayrıca kan şekerini düzenler. Bağırsaklarınız ne kadar sağlıklı ise siz ve cildiniz de o kadar sağlıklıdır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir