Kestane Yemek İçin 10 Neden Daha!

Kestane Yemek İçin 10 Neden Daha!

Kestanenin Faydaları

Soğuk kış gecelerinin vazgeçilmez aktörü kestane mevsimi geldi nihayet. Kimi için soba üstünde, kimi için tavada, kimi için fırında, kimi içinse sokak tezgahında hemen her yaştan insanın severek yediği kestane zamanı şimdi.

Antik çağlardan beri tüketilen ve o dönemde kutsal sayılan kestanenin büyük davetlerin ve şölenlerin vazgeçilmez lezzet parçası olduğu bilinmektedir. Yine o dönem ve sonrasında uzun bir süre bala batırılarak tatlı gibi de tüketilen kestanenin pek çok kişinin vazgeçilmezi kestane şekerinin oluşmasına da zemin hazırladığı rivayet edilmektedir.

Lezzeti ve ona eşlik eden keyfi bir yana besleyici özelliği yüksek olan bir besindir kestane.

Son derece faydalı bir besin olan kestanenin bu faydalarına bakacak olursak;

Sağlıklı ve Lezzetli Bir Besin Kestane

  • 1. Magnezyum, demir, klor, kalsiyum, fosfor, çinko gibi mineralleri içermektedir.
  • 2. Potasyum açısından oldukça zengin bir kaynaktır. 100 gramında 500 mg potasyum bulunan kestane bu sayede kalp ve kas sisteminin uyarılarak vücutta su dengesinin ayarlanmasına katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda potasyum içeriğinin yüksek olması sebebiyle kan dolaşımını hızlandırıcı rol oynamaktadır.
  • 3. B1, B2 vitaminlerini içermektedir. Böylelikle sinir sistemini güçlendirici etki göstermekte, stresle mücadelede önerilen besinler arasında yerini almaktadır.
  • 4. C vitamini içermektedir. Bu sayede antioksidan rol oynayarak bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olmaktadır.
  • 5. Yüksek karbonhidrat içeriği ile enerji sağlamak amacıyla iyi bir besin kaynağıdır.
  • 6. Yağ oranı düşük bir besindir.
  • 7. İştah açıcıdır. Kestane iştah açıcı özelliğiyle enerji ihtiyacı olan ya da kilo almak isteyen bireyler için ideal bir karbonhidrat kaynağıdır.
  • 8. Yüksek diyet lifi içermektedir. Bağırsak hareketlerinin düzenlenmesine ve kabızlığın önüne geçilmesine yardımcı olan lif içeriği ile aynı zamanda porsiyon kontrolü yapıldığında kan şekerini dengeleyici ve kan kolesterol düzeyini düşürücü rol oynamaktadır.
  • 9. Omega -3 ve Omega-6 içermektedir. Hafıza üzerinde etkinliği bu özelliğinden ileri gelmektedir.
  • 10. Yüksek karbonhidrat içeriği ile uzun süreli tokluk hissi sağlamaktadır.

Sağlık ve Lezzetli Besin Kestane

Kestane son derece faydalı olmakla birlikte porsiyon kontrolü muhakkak yapılarak dikkatli bir şekilde tüketilmesi gereken bir besindir. Yaklaşık 3 orta boy kestane 1 ince dilim ekmekle eşdeğer kaloridedir. Bu nedenle özellikle kilo problemi olan kişiler için ölçülü ve dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

Diyet Ağacı ile kilo kontrollü ve sağlıklı bir yaşama merhaba demek istemez misiniz? Online diyet üzerine ayrıntılı bilgi almak için www.diyetagaci.com ‘u ziyaret edebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir