Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Kendinize Uygun En İyi İşi Bulmanın Püf Noktaları

Kendinize Uygun En İyi İşi Bulmanın Püf Noktaları

En İyi İşi Bulmanın Püf Noktaları

Herkes kendine uygun en iyi işi bulmak ve düzenli bir gelir elde etmek ister. Fakat bazen yapmak zorunda olduğumuz işler aslında gerçekten hayal ettiğimiz işler olmayabilir. Peki kendiniz için en doğru mesleği nasıl keşfedersiniz? Bunun için bir dizi kontroller gerekiyor, şimdi gelin kendiniz için en uygun işi bulmak için izlenmesi gereken adımlara göz atalım!

Neyi sevdiğinizi keşfedin

Para hayatımızı idame etmek adına önemli olmasına rağmen, yine de her şey demek değil. Eğer işinizde maaşınızın miktarı için kalmaya devam ediyorsanız, bu, nefret ettiğiniz bir şeyi yapmak için kendinizi zorluyorsunuz demek olabilir. Şu an maaş için endişe edeceğinize, ilgi alanlarınızı keşfederek hangi kariyer alanının sizin için daha uygun olacağını bulmaya çalışın. Eğer yaratıcı ve güzel sanatlarla ilgilenen biriyseniz, bilim ve tıpla ilgili bir kariyer sizin için pek uygun olmayabilir. Eğer ellerinizi kullanarak çalışmayı seviyorsanız, mekanikten bilgisayara ve hatta bankacılığa kadar pek çok iş sizin için uygun olabilir.

Şimdiki işinizin değerlendirmesini yapın

Yeni bir iş bulmadan önce, şu an yaptığınız işte neyi sevmediğinizi düşünün. Sevmediğiniz yön işin kendisi mi, çalışma ortamınız mı, iş arkadaşlarınız ya da patronunuz mu? Eğer işinizi seviyor ama ortam ya da kişilerden hoşlanmıyorsanız, benzer bir pozisyonda başka bir iş bulabilirsiniz. Eğer işin kendisini sevmiyorsanız, artık kariyerinizi olduğu gibi değiştirmenin vakti gelmiş demektir.

En İyi İşi Bulmanın Püf Noktaları

Kişilik değerlendirme testlerini yapın

Kendinize en uygun meslekleri bulmak için kariyer danışmanları veya web sitelerinde yer alan kişilik envanterlerini cevaplamak da size yol gösterebilir. Testi yaparken bile ‘araştırmacı, problem çözmeyi seven, takım çalışmasına yatkın, insanlarla ilgilenmeyi seven’ gibi özelliklerden hangisine sahip olduğunuzu keşfedebilirsiniz. Dolayısıyla da bu testler sayesinde kendinizi tanıyarak kariyeriniz için doğru bir adım atmış olabilirsiniz.

Kendinizi geliştirin

Eğer hala ne yapmak istediğiniz konusunda kararsızsanız veya kendinizi yetersiz hissediyorsanız ilgilendiğiniz alanla ya da çalışmak istediğiniz sektörle ilgili kurslara katılabilirsiniz. Bunun için illa işinizi bırakmanıza da gerek yok. Gece ya da hafta sonu kursları da bulmanız mümkün.

Önce deneyin

Kariyer değişikliği yapma konusunda henüz emin değilseniz, hedeflediğiniz alanda gönüllü olarak kısa zaman dilimlerinde çalışabilirsiniz. Bu sayede o işi gerçekten sevip sevmediğinizi anlamış olur, tekrar mutsuz olacağınız bir işe başlamazsınız.

Acele etmeyin

Yapacağınız en kötü şey, iş yerinizden daha yeni bir iş bulmadan çıkıp gitmek olacak. Eğer yeterli derecede birikiminiz yoksa bu sizin için finansal bir krize sebep olabilir. Bugünkü ekonomik şartlarda, bu durum yeni işinizi bulana kadar aylarca sürebilir. Bu yüzden kariyeriniz konusunda değişiklik yaparken yeni işinizi garanti altına almadan şimdiki işinizi hemen bırakmamak en doğrusu olacaktır.

Kaynak: Pudra

1 Yorum Bulunuyor

  • nilufer
    2014-06-06 | Permalink |

    Acik lise devam ediyorum tesetturluyum meslegim yok nasil is bulucam herkez diploma ve tecrube ariyo

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *