Kendim İçin 10 Dakika

Kendim İçin 10 Dakika

Sabah Yapılabilecek Egzersiz Hareketleri

Güne nasıl başlarsan öyle gider derler. Hatta bunun için deyimler, atasözleri söylenmiş. Solundan mı kalktın cümlesini sık duyan biriyseniz söylediklerime kulak verin. Sık duymuyor ama gün içinde enerjik ve güler yüzlü olmak istiyorsanız da bu yazı tam size göre. Sabah uyandığınızda şöyle bir Instagrama bakayım dediniz ve eşiniz, dostunuz ya da ünlülerin tatil fotoğraflarını görüp yüzünüzün düştüğünü, omuzlarınızın çöktüğünü hisseder gibiyim. Instagrama sinirlenip kapattınız ve Twittera bakayım dediniz. Maalesef ki hem ülkemiz hem dünya zor günlerden geçiyor. Haberlere canınız sıkıldı ve biraz daha çöktünüz. O zaman tüm sosyal medya elemanlarını kendinizden uzaklaştırın. Sabah uyanır uyanmaz telefona sarılmayarak kendinize bir iyilik yapın. Güne 5-10 dakikanızı alacak ama belki de tüm gününüzün pozitif geçmesini sağlayacak egzersizlerle başlayın.

Sabah Yapılabilecek Egzersiz Hareketleri

  • 1- Boynumuzu esneterek başlayalım. Otururken bir elimizi popomuzun altına alalım. Diğer elimizle boynumuzu o tarafa doğru eğelim. Bu sırada gövdemizin dik olması önemli. 10-15 sn tuttuktan sonra diğer tarafa geçelim. Bu hareketi bir sağ bir sol olarak 5-6 kere tekrarlayalım.

Sabah Yapılabilecek Egzersiz Hareketleri

  • 2- Boynumuzu esnettikten sonra yine oturduğumuz yerde bir kolumuz düz olacak şekilde gövdemizin önüne getirelim. Diğer elimizle de dirseğimizden iterek omzumuzu esnetelim. 10-15 sn bu pozisyonda tuttuktan sonra diğer kola geçelim. Hareketi bir sağ bir sol olmak üzere 5-6 kere tekrarlayalım.

Sabah Yapılabilecek Egzersiz Hareketleri

  • 3- Ellerimizi önde kenetleyelim. Kollarımızı gövdemizden olabildiğince uzağa götürmeye çalışalım. 10-15 sn tuttuktan sonra kenetli ellerimizi bu sefer yukarı doğru itelim. En üste dokunmaya çalışır gibi omurgamızı rahatlatalım. 10-15 sn bu pozisyonda kaldıktan sonra 2-3 kere daha bu iki hareketi peş peşe tekrarlayabilirsiniz.

Sabah Yapılabilecek Egzersiz Hareketleri

  • 4- Ayaktayken bir bacağınız yerde diğer bacağınızı aynı taraftaki elinizle tutarak, dizden büküp ön taraftaki geniş kas grubunu gerelim. 10-15 sn bu pozisyonda tutup diğer bacağa geçin. 5-6 tekrarla bu egzersizi tamamlayın.

Sabah Yapılabilecek Egzersiz Hareketleri

  • 5- Yere oturun. Eğer iş yerindeyseniz ayağınızın altına bir tabure ya da sandalye koyarak da yapabilirsiniz. Bir bacağınız dümdüz olacak şekilde uzatın. Yerde oturuyorsanız diğer bacağınızı bükebilirsiniz. Aynı taraftaki elinizle ayak parmaklarınızı tutmaya çalışın. Tutamazsanız elinizin gittiği yere kadar gidin. Bu noktada 10-15 sn tutup serbest bırakın. 5 kez bu bacakta egzersizi tekrarlayıp diğer bacağa geçin.

Sabah Yapılabilecek Egzersiz Hareketleri

Sabah yapacağınız bu 5 basit hareketle vücudunuzu günün temposuna hazırlayabilirsiniz. Tüm hareketler en fazla 10 dakikanızı alacaktır. Ama tüm bunların karşılığında vücutta hızlanmış bir kan akımı, tüm gece hareketsiz kalmış kasların esnemesi, sabah tembelliğinin üzerinizden atılması ve en önemlisi sağlıklı ve mutlu bir beden sizi bekliyor olacak. Kendiniz için bir iyilik yapın ve ‘kendim için 10 dakika diyerek’ güne başlayın. Sağlıkla kalın.

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir