Kendi Giyinme Odanızı Tasarlayın

Kendi Giyinme Odanızı Tasarlayın

Giyinme Odası Dekorasyon Önerileri

Biz hanımlar için gardırobumuzu yenilemek, kıyafetlerimizi kombinlemek için zaman ayırmak, yeni ayakkabılar almak bir nevi terapi işlevi görmektedir. Kim ne derse desin, gardırobumuzun önünde zaman geçirmekten keyif aldığımız gerçeği değişemez. Bu mutluluk verici aktivitenin önündeki en büyük engeller ise küçük dolaplar, işlevsiz raflar, dar yatak odalarıdır. Bu problemleri ortadan kaldırmanın yolu ise kimi zaman gözümüzün önünde duruyor olabilir. Evdeki fazla eşyaları istiflediğiniz küçük odayı, harika bir giyinme odasına çevirebilirsiniz.

Giyinme odalarının tarihi, 18. yüzyıla uzanıyor. Bu tarihte, evlerdeki küçük ve oldukça zarif döşenmiş özel odalar hanımların hem dinlenmek için hem de giyinmek için kullandıkları özen alanlardı. Çiçekli kumaşlar, kıymetli mobilyalar, bordürler, püsküller, canlı çiçekler ile döşenen bu odalar, hanımların evde vakit geçirmeyi en çok sevdikleri alanlar olarak öne çıkmaktaydı. Bu kadar gösterişli olmasa da, siz de evinizdeki atıl vaziyette duran odayı işgal edebilirsiniz. Merak etmeyin, ailenizden kimse bu işgale ses çıkartmayacaktır. Dolapların derinliklerinde kayboldukları için bulunamayan veya bir arada sergilenmedikleri için kombinlenemeyen parçalar yüzünden “Giyecek hiçbir şeyim yok” çığlıklarının susması, ailenizin de işine gelecektir.

Giyinme Odası Dekorasyon Önerileri

Evin içinde bağımsızlığınızı ilan edin!

İlk yapmanız gereken şey, evde gözünüze kestirdiğiniz bir odayı, çatı katını veya kapalı balkonu işgal edip, orta yerine bayrağınızı dikmek. Ev halkına bu durumu kabullendirdikten sonra odayı boşaltın ve tarzınıza uygun bir şekilde yeniden dekore etmeye başlayın.

Alışveriş listenize; elbise askısı çubukları, çekme üniteleri, sepetler, çekmeceler, raflar, LED aydınlatmalar, çekme içi bölmeleri ve renkli kutuları ekleyebilirsiniz. Açık raf sistemlerini kullanmak hem maliyete düşürecek hem de odanızın işlevselliğini artıracaktır. Gösterişli bir avize ile odanızın havasını değiştirebilirsiniz. Eğer giyinme odası olarak kullanacağınız oda çok büyükse, odanın ortasına bir şifonyer yerleştirebilirsiniz. Giyinme odalarının vazgeçilmezi olan şifonyerler, odanın ortasında farklı bir görünümle, zengin bir hava katmaktadır. Giyinme odanızın dekorasyonundaki en önemli ayrıntılardan biri de aynalardır. Duvarlarınız raflarla dolmuşsa ayaklı aynalardan kullanabilirsiniz. Bu aynanın karşısında kombinlerinizi denerken, zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

Giyinme Odası Dekorasyon Önerileri

Detaylarla odanızı güzelleştirin…

Giyinme odanızı hazırlarken dikkat etmeniz gereken en önemli şey, kıyafetlerinizi kapalı dolaplardan uzak tutmaktır. Kıyafetleriniz açık raf ünitelerinde veya kapaksız dolaplarda göz önünde durursa daha pratik bir şekilde hazırlanabilirsiniz. Kıyafetlerinizi renklerine veya tarzlarına göre askılara asarsanız seçim yapmanız kolaylaşır. Örneğin; günlük kıyafetler bir yerde, gece kıyafetleri başka bir bölümde, spor kıyafetlerinin ise farklı bir yerde olması işlerinizi bir hayli kolaylaştıracaktır.

Aksesuarlarınız için; dekoratif askılar, küçük ve kullanışlı kutular ve askı rafları kullanabilirsiniz. Çantalarınızı, derin çekmecelere ya da üst raflara yerleştirebilirsiniz. Sayamayacağınız kadar çok ayakkabınız varsa giyinme odanızdaki duvarlardan birini bütün ayakkabılarınızı sergileyebileceğiniz raflarla donatabilirsiniz. Odanızda küçük bir ses sistemi bulundurmak, giyinirken daha keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *