Kars Kaşarının Kültürel Yolculuğu

Kars Kaşarının Kültürel Yolculuğu

Kars Peynirciliğinin Tarihi

Alplerden Kafkaslara-Kars Peynirciliğinin 150 yıllık tarihi

İsviçre Alpleri’nden Güney Kafkasya’ya kadar uzanan Kars kaşar peynirinin kültürel yolculuğu bir sergi ve panelle anlatılacak.

Kars peynirciliğinin hikayesi yüz elli yıllık bir geçmişe sahip.

Anadolu’nun yenilebilir kültür miraslarından biri olan Kars kaşarını genç kuşaklara tanıtmak için 17 Nisan’da İstanbul Levent Kültür Merkezi’nde özel bir etkinlik düzenlenecek. ‘Kars Peynirciliğinin Tarihinin Araştırılması ve Yazımı Aracılığıyla Bölgenin Eko-Kültür Turizminin Desteklenmesi’ adını taşıyan proje kapsamında, bir panel ve sergi aracılığıyla Kars kaşar peynirinin farklı kıtalardaki yolculuğuna dair bilgi verilecek.

Farklı alanlardan uzmanların katılacağı panelin başlığı ‘Alplerden Kafkaslara-Kars Peynirciliğinin 150 yıllık tarihi’ olarak belirlendi. Candan Badem, Ahmet Örs, Andreas Bigler, Mehmet Özdoğan, Tamaz İskandarov, Hüseyin Tutar ve İlhan Koçulu’nun konuşmacı olacağı panel 17 Nisan 2014’te, 14:00-18:00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Kars peynirinin kültürel miras olarak ele alınacağı panelde, gravyer peynirinin Kars’la nasıl tanıştığı sonrasında Anadolu’ya nasıl yayıldığı, Balkanlar ve Karadeniz’i aşarak Rusya ve Kafkasya’ya nasıl ulaştığı anlatılacak.

Panelin ardından açılışı yapılacak sergide ise Kars’ta kuşaklar boyunca devam eden sütçülük ve mandıracılığın yanı sıra dünyanı farklı noktalarına ulaşan Kars kaşarının ve peynirciliğinin öyküsüne dair fotoğraflar yer alacak. Sergi 1 Mayıs tarihine kadar açık kalacak.

Kaynak: aljazeera

Yorumlar

“Kars Kaşarının Kültürel Yolculuğu” için bir cevap

  1. halime dedi ki:

    hersey cok guzel ama dedigim gibi nereden alinir onlar hic göstermiyorsunuz hele bu peynirlerden sparis vere bilirdikte ama nerden selam ve saygilarimla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir