Kariyer ve Meslek Sahibi Hanım Sahabeler

Kariyer ve Meslek Sahibi Hanım Sahabeler

Kariyer Sahibi Hanım Sahabeler

Geçtiğimiz yüzyıllarda kadınların meslek sahibi olmaları ve isimlerini sonraki nesillere bırakabilmeleri için oldukça çaba sarf etmeleri, büyük zorlukları göğüslemeleri gerekmiştir.

Ne yazık ki, tarih meslek sahibi olmak isteyen hanımlara pek adil davranmamıştır. Buna rağmen, geçmişe döndüğümüzde, yaşam öyküleri ile 21. yüzyılın biz şanslı hanımlarına örnek olacak, ilham verecek güçlü ve zamana dokunabilmiş hanımlara rastlayabiliyoruz.

Sizin için, kariyer yolculuğunuzda size güç verecek, İslam tarihinin en başarılı hanım sahabelerini ve yaşam öykülerini listeledik.

Kariyer Sahibi Hanım Sahabeler

  • Hayalinizdeki meslek doktor olmaksa: Hz. Rufeyde ile tanışmalısınız!

Seyyar Sahra Hastanesinin kurucusu ve İslam tarihinin en zeki ve yetenekli hanımlarından biri olan Hz. Rufeyde‘nin yaşamı, tıp bilimleri ile uğraşmayı hayal eden hanımlar için tam bir ilham kaynağı.

İslamiyetle tanıştığı sırada sorduğu ilk soru: “İslam’da bizim tıp ve tedaviyle uğraşmamız uygun mudur?” olmuştur. Mus’ab bin Umeyr’den aldığı cevap ise: “Bu; en yüce, en soylu ve insanlara en faydalı meslek ve görevdir. İslam, bu soylu ve şerefli mesleği hurafelerden ve batıl olan şeylerden arındırmak için gelmiştir.” şeklindedir.

Hz. Rufeyde, hem Peygamberimizin mescidinin yanına kurulan çadırda hastaları tedavi etmiş hem de Bedir, Uhud, Hendek, Hayber ve diğer savaşlarda yaralılarla ilgilenmiştir. Bunların yanı sıra, o dönemdeki diğer hanımlara da ilk yardım ve tıp eğitimleri vermiştir.

Kariyer Sahibi Hanım Sahabeler

  • Daha akıcı konuşmak ve mesleğinizde öne çıkmak istiyorsanız: Hz. Esma Binti Yezid ile tanışmalısınız!

İslam’ın ilk hanım hatibi olan Hz. Esma binti Yezid‘in hayatı; siyasetçi, avukat, gazetecilik gibi üstün hitabet yeteneği gerektiren mesleklerde öne çıkmak isteyen hanımlara örnek olacak cinsten.

Açık sözlü, kendini kolayca ifade edebilen, konuşmasıyla herkesten övgü toplayan bir hanım sahabe olan Hz. Esma Binti Yezid aynı zamanda kadınların temsilciliğini yapıyordu. Bu yönü ile Peygamberimizin övgüsünü kazanmış ve “Hatibetü’n-Nisa” lakabıyla anılmaya başlanmıştır.

İhtiyacınız olan şey; topluluk önünde konuşma becerisi ve fikirlerini daha cesur ifade etme yeteneği ise Hz. Esma binti Yezid’in yaşamından cesaret alabilirsiniz.

Kariyer Sahibi Hanım Sahabeler

  • Öğretmenlik formasyonunuzu Hz. Ümmü Şerik’ten alın…

Öğretmen olmayı istiyor ama bu mesleğin zorluklarından çekiniyorsanız, İslamiyetin ilk hanım öğretmenlerinden olan Hz. Ümmü Şerik‘in yaşamını inceleyebilirsiniz.

Cahiliye döneminin, öğrenmeyi reddeden insanları ile defalarca iletişime geçen, öğrendiklerini anlatmaktan asla vazgeçmeyen, başarılı ve azimli bu hanımın yaşamında ilham alacağınız çok fazla detayla karşılaşabilirsiniz.

Kariyer Sahibi Hanım Sahabeler

  • Akademik kariyer yapmak isteyenler bu zorlu yolu Hz. Rubeyyi Binti Muavviz ile aşabilir…

İslamiyet döneminin en entellektüel hanımlarından biri olan Hz. Rubeyyi Binti Muavviz, ilmi ve siyasi toplantılara katılarak bilgisini artırmak için bütün zamanını feda etmiştir.

Yaşamını ilmini artırmak üzere kurgulamış bu hanım sahabe, akademik yolculuğunuzda size destek olabilir.

Kaynak : Sena Ayaz – Meslek Sahibi Sahabi Hanımlar

Hazırlayan: Hümeyra Yabar

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *