Karda ve Buzda Yürümenin Püf Noktaları

Karda ve Buzda Yürümenin Püf Noktaları

Karda Düşmeden Yürümenin Yolları

Öncelikle herkese mutlu, huzurlu, bereketli, sevgi ve barışla dolu bir yıl diliyorum. Yeni yılın ilk haftasında sizlere yeni yazımı sunabildiğim için çok mutluyum. Vesile olanlardan Allah razı olsun.

İstanbul başta olmak üzere tüm Türkiye karla merhaba dedi yeni yıla. Her yer kartpostallardaki gibi beyaza bürünürken çocuğu, genci, yaşlısı bir kere daha karla buluşmanın mutluluğunu yaşadı. Karın eğlencesi bir yana bir de karla yaşamak var. Maalesef ki olumsuz hava koşullarında işe, okula gitmek zorunda olan geniş bir kesim var. Kar beyazlığıyla masumiyeti temsil etse de kimileri için çok da masum değil.

Buzlu Merdivenlerden İnerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Buza dönüşen kar birçok kazayı da beraberinde getiriyor. Karlı yolda yürürken düşüp kolunu, bacağını, kalçasını kıranların sayısı azımsanmayacak kadar çok. Karlı bir yolda düşmeden yürümenin püf noktaları var. Eğer bunları uygularsanız karın cefasını değil sefasını sürersiniz. Hadi hep birlikte göz atalım.

Karlı Yolda Yürürken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Adım genişliğinizi daraltın. Küçük adımlarla yürümek ağırlık merkezinizi ortada tutmanızı kolaylaştıracak ve dengenizi daha kolay sağlayacaksınız.
  • Ellerinizi cebinize sokmayın. Eller gövdenizin yanlarında dursun. Herhangi bir denge bozulmasında eller düşmeden dengenizi kontrol etmenizi sağlayacak.
  • Yolda yürürken telefonla ilgilenmeyin, müzik dinlemeyin. İşitme ve görme dengemizi kontrol etmede anahtar yardımcılardır. Algının dışarıya açık olmasını sağlar.
  • Karlı ve buzlu yolda koşmak oldukça tehlikelidir. Koşmadan, adımların yerle sağlam temasını sağlayarak yürümek sizi düşmelere karşı koruyacaktır.
  • Ayakkabı seçimi oldukça önemlidir. Topuklu ayakkabılar ya da yüksek platformlu ayakkabılar vücut ağırlı merkezini bozacağından dengenizi kaybetmenize sebep olabilir. Kar botları tabanının tırtıklı olması ve topuk mesafesinin uygun olmasından ötürü bu dönemde öncelikli tercihiniz olmalıdır.
  • 6. Küçük çocuğunuz varsa bebek arabası kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Çünkü hem kendi dengenizi sağlarken hem de çocuğunuzun dengesini sağlamasına yardımcı olmak her ikinizi de tehlikeye atabilir.

Karlı yolda yürürken bunlar da aklınızın bir köşesinde olursa düşme riskini büyük ölçüde azaltırsınız. Kırık komplikasyonları fazla olan ciddi bir sağlık problemidir. Önlemek tedavi etmekten daha kolaydır.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir