Kanuni Sultan Süleyman Sergisi 6 Eylül’de Açılıyor

Kanuni Sultan Süleyman Sergisi 6 Eylül’de Açılıyor

Kanuni Sultan Süleyman Sergisi

Kanuni Sultan Süleyman‘ın vefatının 450. yıl dönümü nedeniyle 6 Eylül-7 Ekim tarihleri arasında Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde “Kanuni Sultan Süleyman-Macaristan’da Kalan Yürek” isimli minyatür ve fotoğraf sergisi açılacak.

Batı’nın “Muhteşem Süleyman” olarak andığı, 46 yıl yönettiği Osmanlı Devletinin onuncu padişahı olan Sultan Süleyman‘ın vefatının 450. yıl dönümü nedeniyle hazırlanan ve açılışına Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak’ın da katılacağı “Kanuni Sultan Süleyman-Macaristan’da Kalan Yürek” isimli minyatür ve fotoğraf sergisi Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde 1 ay boyunca sanatseverlerle buluşacak.

7 Eylül 1566’da Zigetvar’da vefat eden Kanuni Sultan Süleyman’ın ölüm yıl dönümünden bir gün önce açılışı yapılacak sergide Matrakçı Nasuh, Lokman, Nigari gibi dönemin minyatür sanatçılarının eserlerinin yanı sıra, Kanuni’nin Baş Mimarı Sinan‘ın bazı eserlerinin fotoğrafları da yer alacak.

Kanuni Sultan Süleyman Sergisi

Sergide ayrıca İstanbul’daki Süleymaniye Külliyesi’nden Şam’daki Tekiyye Süleymaniye Külliyesi’ne, Arafat’taki su köprüsünden, Büyükçekmece’deki Sultan Süleyman Köprüsü’ne, Kırkçeşme Su Projesi’nden Kudüs’teki İmaret’e kadar, yurt içinde ve yurt dışında Kanuni döneminde yapılmış önemli eserlere de yer verilecek.

Mekke Su Yollarının tamamlanmasından sonra Kanuni’ye gönderilen 12 metre uzunluğundaki “Teşekkürname’nin fotoğrafı” da ilk defa bu sergide sergilenecek.

Kanuni Sultan Süleyman Sergisi

Sergide ayrıca Kanuni Sultan Süleyman’ı resmeden minyatürler, gravürler ve yağlı boya resimler de yer alacak.

Budapeşte Yunus Emre Enstitüsünde 6 Eylül–7 Ekim tarihleri arasında sergilenecek olan, Mustafa Aksay’ın hazırladığı Minyatür ve Fotoğraf Sergisi, Kanuni döneminin görsel bir resmigeçidi niteliğinde olacak.

Kanuni Sultan Süleyman Sergisi

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir