Kanserden Korunmak İçin 5 Temel Öneri

Kanserden Korunmak İçin 5 Temel Öneri

Kanserden Korunmak İçin 5 Temel Öneri

Kanser, hem dünyada hem Türkiye’de kalp-damar hastalıklarından sonra 2. ölüm nedeni. Sigara, alkol, kötü yaşam tarzı (yanlış beslenme ve hareketsizlik), obezite, genetik yatkınlık, radyasyon kanserin başlıca nedenleri arasında. 200’den fazla kanser çeşidi var. Ülkemizde erkeklerde en çok akciğer kanseri, bayanlarda ise meme kanseri görülmekte.

Kanser, vücutta kontrolsüz çoğalan kötü huylu hücrelerdir. Kanserli hücrelerin büyüme ve çoğalmasını azaltmak için, vücudun antioksidan savunma sisteminin düzgün çalışması gerekir. Sağlıklı yaşam tarzı ve dengeli beslenmeyle, vücudun savunma sistemini artırabilir, kanserden büyük oranda korunabiliriz.

Kanserden Korunmak İçin 5 Temel Öneri

İşte kanserden koruyucu yaşam tarzı ve diyet önerilerim

  • 1-Sigara ve alkolü hayatınızdan çıkarın. Sigara, akciğer kanserinin, alkol ise karaciğer kanserinin 1 numaralı nedeni.
  • 2-İdeal kilonuz ve uygun yağ % oranında olun. Kilo probleminiz varsa bir diyet uzmanından yardım alarak, düzenli vücut yağ analizinizi yaptırın. Fazla yağ oranı, meme ve prostat kanseri için bir risk faktörüdür.
  • 3-Kızartılmış ve tütsülenmiş yiyeceklerden, nitrit-nitrat gibi katkı maddesi içeren (salam, sosis gibi) besinlerden ve tuzlu yiyeceklerden uzak durun. Bu besinler yıllar içinde fazla miktarlarda mide ve yemek borusu kanserlerine neden olmakta.
  • 4-Basit karbonhidratlardan (tatlılar, şeker, gibi) uzak durun, kompleks karbonhidratlar (bulgur, kuru bakliyatlar, tam buğday,…) tercih ederek kolon-rektum (kalın barsak) kanserine karşı korunun.
  • 5-Antioksidan besinler tüketin. Günlük beslenmenizde taze sebze ve meyvelere yer verin. Beslenmenizi renklendirerek, her besinde bulunan farklı antioksidanlardan yararlanın. Her gün yeşil yapraklı sebze (marul, ıspanak, roka, maydanoz), 1 sarı meyve (portakal, mandalina, bal kabağı…), 1 kırmızı meyve (nar, çilek, ahududu, böğürtlen, elma, domates…), 1 beyaz besin (karnabahar, lahana, pırasa, soğan, sarımsak…) tüketin.

Sağlık dolu bir hayat dileklerimle….

Diyetisyen Kübra Bal’dan randevu almak içinwww.kubrabal.com adresini ziyaret edebilir veya 0216 428 36 84’ü arayabilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir