Kanser Hastalarına Moral Veren Fonksiyonel Giysiler

Kanser Hastalarına Moral Veren Fonksiyonel Giysiler

Yatalak ve Kanser Hastaları için Hastahane Kıyafetleri - Giysileri

Moda tasarımını sadece kapitalist sistemin bir parçası olarak gören kitleler çok. Modanın genel anlamda maddi kazanç odaklı olduğunu inkar etmek de zor! Bir sorunu çözmek için ihtiyaç odaklı tasarımların giyim dünyasındaki önemini de göz ardı etmemek gerek.

İhtiyaç amaçlı tasarım örneklerinden en yenisi ise INGA Wellbeing markasına ait. INGA markası kanser hastaları gibi uzun sure tedavi gerektiren bazı hastaların, hastane odasında geçirdikleri zamanı göz önünde bulundurarak onlara kolaylık sağlamak amacıyla hastanelerde rahat giyilebilecek kıyafetler tasarlamış.

Yatalak ve Kanser Hastaları için Hastahane Kıyafetleri - Giysileri

Moral ve İhtiyaca Yönelik Girişim

Rahatsızlanıp hastanede yatmak zorunda kalanların veya hastanede hasta refakatçisi olarak bulunanların bildiği üzere, hasta önlükleri rahat olmadıkları kadar da kullanışsızdır. Doktorların ve hemşirelerin hastaları rahat muayene edebilmeleri düşünülerek hazırlanmış olan bu önlükler tıp alanına yerleşmiş. Ama ne yazık ki hastaların çoğu önlüklerin bir çoğunun önü, arkası açık olduğu için rahatsızlık duyuyorlar.

Tedavi görmek amacıyla uzun dönem hastane odasına kapalı kalan hastalar, kıyafet değiştirmeleri zor olduğu için, hışır hışır ses çıkartan, hatta kaşıntı yapan önlüklerin içinde hapis kalıyorlar. INGA markası işte bu sorunu çözmek amacıyla üç kadın müteşebbis tarafından kuruluyor. Ortaklardan ikisinin anneleri uzun süre kanser tedavisi görmüşler. İki hanım önce birlikte karar almışlar, sonra da tasarımcı olan üçüncü ortaklarından yardım istemişler, INGA markası böylece ortaya çıkmış.

Yatalak ve Kanser Hastaları için Hastahane Kıyafetleri - Giysileri

Yumuşak pamuk kumaştan hazırlanan hastane kıyafetleri pratik ve rahat performans göz önünde bulundurularak tasarlanmış. Omuz, bacak, göğüs, ve sırt bölgelerinde bulunan çıtçıtlarla rahatça açılabilen kıyafetler hem hastalar için hem de hemşire ve doktorlar için rahatlık sağlıyor. En önemlisi ise hastane önlüklerinden daha muhafazakar olmaları.

Yatalak ve Kanser Hastaları için Hastahane Kıyafetleri - Giysileri

Muayene ve tedavi için vücudun sadece gerekli bölgesinin çıtçıtları açılıyor, böylece hastanın bedeninin tamamının açık kalması önlenmiş oluyor.

Markanın kurucularına göre tasarımlar günlük kıyafet estetiğine yakın oldukları için, giyen hastalara hem moral veriyor, hem de rahatlıkla çıkıp koridorda veya hastane içinde dolaşabilme imkanı sağlıyor, onları yatağa bağlı kalmaktan kurtarıyor. Biz de INGA marka sahiplerini bu fonksiyonel ve yenilikçi tasarımlarından dolayı tebrik ediyoruz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir