Kandilin En Tatlı Adeti “Helva”

Kandilin En Tatlı Adeti “Helva”

İrmik Helvası Tarifi

Şaban ayı Araplar tarafından, “Şehrullâh-i Muazzam“, “Şehru’l-Kerâme” ya da “Şehru’l-Kasîr“, bu ayın on beşinci gecesi yani Berat Kandili de “Leyletü’l-helva” yani ‘helva gecesi‘ diye adlandırılırmış. O gece evlerde, durumlarına göre tatlılar pişirilip yenilir ve yedirilirmiş.

Eskiden bizim toplumumuzda da, hemen her kandil gecesi fakir-zengin fark etmeksizin konu komşuya, akrabaya helva dağıtma adetti. Yurdumuzun bazı yörelerinde bu güzel adetin hala devam ettiği de görülmekte.

Bu mübarek gecede paylaşmayı, hediyeleşmeyi hatta kaynaşmayı sağlayacak böylesine güzel bir adeti devam ettirmek ve en güzelinden irmik helvası tarifi vererek sizleri de buna ortak etmek istedik. İrmik helvasının malzeme listesi ve ayrıntılarıyla yapılışına gelin birlikte bakalım…

İrmik Helvası Tarifi

İrmik Helvası Tarifi

Malzemeler:

  • 125 gr. tereyağı
  • 250 gr. irmik
  • 2 yemek kaşığı dolmalık fıstık
  • 1,5 bardak toz şeker
  • 2 bardak su

İrmik Helvası Tarifi

Hazırlanışı: Tereyağın yarısını bir tencereye koyup eritiyoruz. Suyu ve şekeri üzerine ilave edip kaynatıyoruz. 10-15 dakika kaynayan şerbeti ocaktan alıp, bir kenarda soğumaya bırakıyoruz.

Bu arada geniş bir tencereye kalan yağı koyup, önce fıstığı sonra irmiği ekleyerek kısık ateşte kahverengi olana kadar iyice kavuruyoruz. Sonra kaynatıp, kenarda beklettiğimiz şerbeti yavaş yavaş ilave ediyoruz. Tencerenin kapağını kapatarak 5 dakika kısık ateşte pişiriyoruz. Ocaktan aldıktan sonra 15-20 dakika da -arada karıştırarak- kapağı kapalı bir şekilde demlenmeye bırakıyoruz.

Sonra kaşıkla ya da kaseye koyup ters çevirerek servis tabağına alıyoruz. Dilerseniz üzerine tarçın da serpebilirsiniz.

Afiyetler olsun…

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir