Kan Grubuna Göre Diyet Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kan Grubuna Göre Diyet Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kan Grubu Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Zayıflamak söz konusu olduğunda bitmek bilmeyen diyet trendleri ve her geçen gün form değiştiren farklı beslenme yöntemleri karşımıza çıkmakta. 7 günde 7kg verdiren diyet, mucize zayıflatan karışımlar gibi yöntemler hızlı hedefe ulaşmak isteyen insanlar için ne yazık ki vazgeçilmez konumda. Ne yazık ki bu uygulamaların büyük çoğunluğu tamamen bilimden uzak olmakla birlikte insan sağlığına zarar verebilecek nitelikte. Bunlardan birisi de son yıllarda çok konuşulan ülkemizde de yeni diyet trendi olarak adlandırılan Kan Grubuna Göre Beslenme.

Peter D’Adamo‘nun aynı isimli kitabında, kan grubuna göre beslenme yolları verilmekte, eğer doğru uygulanırsa kilo verileceği, alerjilerin yenileceği, enfeksiyonlara karşı korunulacağı ve enerji seviyesinin artacağı söylenmektedir. Bunun nedeni ise kan grubunun beden kimyasını yansıtması ve bu şekilde besinlerin vücuttaki doğru dağılması ve emilimini sağlanması olarak nitelendirilmektedir.

Peter D’Adamo’ya göre; 0 kan grubunda olan kişiler et ve balık ağırlıklı beslenmeli, az karbonhidrat almalı ve az süt ürünü tüketmeli, avokado, portakal, Brezilya yemişleri ve mercimek içeren çeşitli yiyeceklerden kaçınmalıdırlar. A kan grubundakiler, bitkisel ürünler tüketmeli, yüksek miktarda balık, az süt ürünü ve kırmızı etten kaçınmalıdırlar. B kan grubundaki kişiler, tavuk ve jambon haricinde, kırmızı et, biraz balık ve süt ürünleri, meyve ve sebze yemelidir. Az bulunan AB grubu, A ve B grubundakilerin yediklerinden bir kombinasyon yapmalıdırlar diyerek kan grubuna göre beslenmeyi izah etmektedir.

Peki tüm bu söylemler ne kadar doğru ve ne kadar bilimsel? Asıl tartışılması gereken konu budur.

Kan Grubu Diyeti Nedir, Nasıl Yapılır?

Kişilerin zayıflamaları ya da herhangi bir sağlık problemleri söz konusu olduğunda beslenme uzmanları tarafından bir takım parametrelerin mutlak surette değerlendirilmesi gerekmektedir. Nasıl ki herkesin parmak izi birbirinden farklı ise aynı şekilde herkesin metabolizması, yaşam tarzı, beslenme alışkanlıkları da farklıdır. Herkesin kendine özgü bir yüz hattı, göz rengi, göz, burun şekli, vücut tipi farklı olduğu gibi uygulaması gereken beslenme programı, diyeti de farklı ve kişiye özel olmalıdır.

Kan grubunuzun aynı olduğu insanlar ile aynı özelliklere sahip olmanızı beklemek, aynı beslenme programı ile zayıflayacağınıza inanmak hem bilimsellikten çok uzak hem de oldukça hatalıdır. 14 yaşında aktif spor yaşamı olan A grubu kana sahip birey ile 72 yaşında yatağa bağımlı olan A grubu kana sahip birey sırf kan grupları aynı olduğu için aynı mı beslenmelidir? Karaciğer yağlanması ve şeker hastalığı olan A grubu kana sahip bir kişi ile mide problemleri olan hipertansif A gurubu kana sahip hastanın aynı besleneceğini düşünmek tek düze beslenme programının bir kanıtı olmakla birlikte diyetin kişiye özel olmaktan çıktığının bir ispatıdır. Dolayısıyla bu yöntem hiçbir sağlık otoritesi tarafından düzenlenemez.

Kişiye özel beslenme programı hazırlanırken kişilerin kan grupları değil olaya bilimsel yaklaşmak ve doğru hedefe ulaşmak için bakılacak parametreler;

  • Yaş
  • Cinsiyet
  • Boy ve vücut ağırlığı
  • Metabolizma hızı
  • Metabolik hastalık durumu ( diabet, karaciğer yağlanması, troid v.b
  • İlaç kullanım durumu, varsa kullanılan ilaçlar
  • Kan tetkikleri ( troid, kan şekeri, insülin v.b düzeyleri)
  • Fiziksel aktivite durumu (spor yapıyor mu, hareketsiz mi?)
  • Beslenme alışkanlıklarıdır.

Tüm bu parametrelere bakılıp gerekli değerlendirme yapılır ve herkese farklı, bireye özel beslenme önerilerinde bulunulur. Aksi halde uygulayacağınız yöntemler kısa süreli hızlı sonuçlar veriyor gibi görünse de ileri ki dönemde geri dönüşlere yol açabileceği gibi pek çok sağlık sorununu da beraberinde getirecektir. Bu nedenle yapılması gereken her alanda olduğu gibi bu işi de uzmanına bırakarak, sağlıklı ve doğru bir şekilde beslenmeyi öğrenmekten geçmektedir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir