Kahire Ulusal Işın Teknolojisi Merkezi, “Secde”nin Sağlığa Faydalarını Açıkladı

Kahire Ulusal Işın Teknolojisi Merkezi, “Secde”nin Sağlığa Faydalarını Açıkladı

Secdenin Fiziki ve Psikolojik Faydaları

Kul ile Rabbin baş başa olduğu, araya kimselerin giremediği, kulun ne isterse kabul göreceği makamdır secde… Orda her istek kabul görür, kul acizliğinin farkına varır. İnsana haddini bildiren en güzel yerdir secde…

Kendimizi rabbimize yakın hissettiğimiz secde, aynı zamanda sağlık demektir. Doğu sporlarında Alabama(cenin duruşu) denilen yaygın bir egzersiz şeklidir. Secde kendimizi stres altında hissettiğimiz anlarda yeryüzünün enerjisi sayesinde sakinleşmemizi ve desteklendiğimizi hissetmemizi sağlar. Secde ile üzerimizdeki olumsuz enerjinin bedenimizi terk ettiğini adeta toprağa geçtiğini hissederiz.

Secde eyleminde; göz ve iç kulaktaki denge oranları yani semilunar halkalar beyincik, beyin ve bunlarla ilgili tüm hatlar ve bağlantılar, koordineli şekilde devreye girer. Bu pozisyonda beyne maksimum derecede kan pompalanır.

Secde halinde beyin kalp seviyesinden bir karış aşağıda olduğu için kan beynimize doluşur. Böylelikle beynin oksijenlenmesi ve beslenmesi artar. Bu da demans(bunama), beyin kanaması ve tansiyon düşüklüğü rahatsızlıklarına karşı bizi korur.

Secde hakkında bir hadis-i şerifte “Kul gizli secdeden daha üstün bir ibadetle Allah’a yaklaşamaz. Gizli secdeden maksat evde kılınan nafile namazdır.”

Ubade ibni samit(r.a.) anlatıyor: “Allah’a bir defa secde eden Müslüman bu secde sayesinde bir günahından kurtulur, derecesi bir derece yükselir. Öyleyse secdeyi çok yapın.

Secde kanserden koruyor…

Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Ulusal Işın Teknolojisi Merkezi’nde yapılan bir araştırma secde etmenin insanı kanserden koruduğunu ortaya çıkardı. Araştırmayla ayrıca secdenin hamile kadınlar için de oldukça yararlı olduğu ve ceninin şekil bozukluğuna uğramasını engellediği, bunun yanında yine birçok bedensel ve psikolojik hastalıklara iyi geldiği tespit edildi.

Işın Teknolojisi Merkezi Bölüm Başkanı Biyoloji profesörü Muhammed Ziyaeddin Hamid bu çağda insanların her yönden elektromanyetik dalgalara maruz kaldığını ve bu nedenle daha fazla ışın aldığını belirterek vücutta biriken bu yükün mutlaka dışarı atılması gerektiğini bildirdi.

Araştırma sonucu vücutta biriken elektromanyetik yükün Allah’a secde ile dışarı boşaltıldığını dile getiren Mısırlı bilim adamı araştırmaların insan boyunun küçüldükçe elektromanyetik dalgalara uğrama oranının daha da azaldığını söyledi.

İnsanın secde halindeyken elektromanyetik dalgalara daha az maruz kaldığını ve alnın yere değmesiyle vücuttaki elektromanyetik yükün dışarı boşaltıldığını belirten Ziyaeddin secde halinde olan bir insanın yedi organının yerle temas etmesinin boşaltımı hızlandırdığını ve bunun yorgunluk ve bazı hastalıklara iyi geldiğini ifade etti.

Araştırmalar elektrik yükünün vücuttan sağlıklı bir şekilde atılması için secde anında kıbleye dönmek gerektiğini bildiren Prof. Ziyaeddin Kâbe-i Muazzama’nın yeryüzünün merkezi olduğunu ve yeryüzünün merkezine yönelmenin vücuttaki elektrik yükünü dışarı atmak için en uygun pozisyon olduğunu söyledi.

Beş vakit farz namazın vücuttaki elektrik yükünün dışarı atılması için yeterli olduğunu belirten mısırlı bilim adamı uyku esnasında vücutta oluşan unsurların sabah namazıyla dışarı atıldığını ve insanın güne sağlıklı ve canlı bir şekilde başladığını kaydetti.

Öğle, ikindi ve akşam namazlarının günün yorgunluğunu ve stresini azalttığını ve insana psikolojik bir rahatlama sağladığını söyleyen Prof. Ziyaeddin yatsı namazıyla gün boyu vücutta oluşan yükün geri kalanının dışarı atıldığını ve insanın rahat bir şekilde uykuya dalmasını sağladığını belirtti.

Secdenin Fiziki ve Psikolojik Faydaları

Secde İnsana Haddini Bildirir…

İslamiyette sadece Allah’a secde edilir. “Eğilmek, boyun eğmek, tevazu ile alnı yere koymak” anlamına gelen secde için peygamber efendimiz “Kulun rabbine ne yakın olduğun an secdeye varmış olduğu andır. Secdede duayı çokça yapın. ”buyurmaktadır.

Yine cennette kendisiyle beraber olmak isteyen bir sahabeye peygamber efendimiz şöyle demiştir. “Secdeyi çoğaltarak kendine yardımcı ol. Allah’a hamdettiğin hiçbir secde yoktur ki Cenabı Hak onunla kulunu bir derece yükseltmesin.

Secde insana kul olduğunu hatırlatır. Allah’ın huzurunda ne kadar küçük olduğunu hissettirir. Küstahlık yapmaması, isyankar olmaması ve kendini başkalarından daha üstün görmemesi gerektiğini hatırlatır.

Secde insana sağlık kazandırırken aynı zamanda kul olduğunu da bildirir ve gururdan kibirden uzak tutar.

Kaynak: Genç Dergi

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir