Kaftanlarının Ustası Adile Sultan Sarayı’nda!

Kaftanlarının Ustası Adile Sultan Sarayı’nda!

Kütahyalı nakış öğretmeni Cemile Gül, Osmanlı temalı defilelerin aranan ismi oldu. 60 kıyafetten oluşan Osmanlı kaftanları koleksiyonunu şehir şehir, ülke ülke gezdiriyor. Libya, Amerika, Ankara derken son defile geçen hafta İstanbul’daki Adile Sultan Sarayı’ndaydı…

Kütahyalı Cemile Gül, 20 yıl önce sıradan bir nakış öğretmeniydi. Mahalledeki genç kızlara nakış öğretiyordu. Son 5 yıldır onu tanımayan kalmadı desek yeridir. Geleneksel motiflerimizi kullanarak hazırladığı Osmanlı kaftanlarının hayranı çok. 60 kıyafetten oluşan koleksiyonunu şehir şehir, ülke ülke dolaşarak sunuyor. Kimi zaman bir defilede, kimi zaman bir sergide karşımıza çıkıyor. Mesela geçen yıl Libya’da Kaddafi ve gelinlerinin bulunduğu bir protokole sunum yaptı. Yine geçen yıl Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun eşi Sare Davutoğlu‘nun himayesinde büyükelçi eşlerine bir defile hazırladı. 2009’un son ayında ise Teksas’ta kıyafetlerini sergiledi. Çok meşhur olan kaftan koleksiyonu geçen hafta Adile Sultan Sarayı’nda yeniden sunuldu. Pullu, dallı, çatkılı, tefebaşı ve bindallı gibi giysileri bütün kadınlar hayranlıkla izledi.

Gül, “Osmanlı’da pek çok kadın yaptıkları hayırlarla hatırlanıyor. Hepsi çok özel kadınlar. Günlük yaşamlarını da çok özenli yaşamışlar. Özellikle kıyafetleri çok şık. Ancak unutmaya yüz tutan bu güzellikleri yaşatmak için yıllardır o kıyafetleri modernize ederek sunmaya ve gençlerimize o kültürü aşılamaya çalışıyorum.” diyor.

Defile sonunda ise kıyafetleri giyen mankenler küçük bir kına gecesi gösterisi yaptı. Çünkü daha önce Bülent Arınç’ın eşi Münevver Arınç, Emine Erdoğan, Zeynep Babacan, Sabancı ailesi, Güral ailesi, Zara, Gülşen Kutlu gibi pek çok isme özel tasarımlar yapan Gül, artık siyaset dünyasının ünlü isimlerinin kızlarının kına gecelerini de organize ediyor. Evlilik hazırlığında olan gençler ve anneleri defile sonrasında tek tek Cemile Hanım’ın kapısını tıklattı. Kına geceleri için yapılan dekolte kıyafetler yerine birçok genç kız kaftanlardan yapılan özel tasarımları tercih ediyor. Sipariş vermek isteyenler için sitesinde özel VİP bölümü yer alıyor. Size verilen şifreyi girerek kıyafetinizin hangi aşamada olduğunu takip edebiliyorsunuz.

Cemile Gül, katıldığı nakış yarışmalarında hep Türkiye birincisi olmuş. Üç yıldır jüri üyeliği yapıyor.

Kıyafetler Üç Ayda Hazırlanıyor

Cemile Gül 1964 Kütahya doğumlu. Dumlupınar Üniversitesi, Deri Konfeksiyon bölümünü bitirmiş. Kütahya Halk Eğitim Merkezi’nde nakış öğretmeni olarak işe başlamış. Türkiye çapında düzenlenen nakış yarışmalarında hep birinci olmuş. Son üç yıldır, yarışmalara jüri üyesi olarak davet ediliyor. Gül, kıyafetleri yaklaşık 30’a yakın genç kız ile birlikte hazırlıyor. En az 100-150 yıllık olan kıyafetler asıllarına uygun olarak gümüş ve altın simlerle üç ay gibi bir zamanda işleniyor. Gül’ün sadece kendisi için değil, Kütahya’daki pek çok kadının da iş sahibi olmasına katkısı olmuş. Yanında çalışan kadınların pek çoğu kendi işyerlerini açmış.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir