Kadınların Camilerde Merdiven Altlarında İbadet Etmesine Son!

Kadınların Camilerde Merdiven Altlarında İbadet Etmesine Son!

Kadınların merdiven altlarında ibadet etmesine son verilecek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ile birlikte ‘Camilerin Sosyalleştirilmesi’ isimli projeye imza atıyor. Projeye göreartık camiler, dede ile torunun birlikte gelebileceği sosyal mekânlar haline gelecek. İlk camiyse Ankara’nın merkezinde yapılacak.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, camilerin özellikle kadınların maddi-manevi ihtiyacını giderebilmesi için düzenleneceğini söylüyor.

Şahin, “İnsan mutluluğuna bakıldığında yaratılışta maddi ve manevi ihtiyaçlarını gidermek gerekiyor ki toplum huzur ve barışı çok daha iyi güçlensin. Kadınlarımızın daha rahat ibadet edeceği, geldiği zaman oranın ilim yuvasına dönüşeceği mimari altyapının oluşması gerekiyor. Engelli kardeşlerimiz geldiği zaman o değerler eğitiminden istifade etmeli.” diyor.

Camilerde-Hanımlara-Özel-Bölüm

Merdiven altlarında kadınların kötü şartlarda ibadet etmesine son verileceğini kaydeden Şahin şunları söylüyor: “Kötü şartlara son verip çok daha iyi şartlarda ibadethanelerin, camilerin buna uygun dizayn edileceği mimari altyapıyı önemsiyoruz. 14 asır önce Sevgili Peygamberimiz’in (sas) hayatına bakıldığında bunların yaşandığı altyapıların olduğunu görüyoruz. Şimdi onların torunları olarak bizim asırlar önce yapılan, başarılan işi bugüne taşımamız ve oradan aldığımız gücü bugüne getirmemiz gerekiyor. Bu kadınlarımızın da büyük bir talebi.”

Yaşlı ve hareket güçlüğü olan kişiler de dâhil olmak üzere göremeyen ve işitemeyen herkese uygun erişilebilir bir cami mimarisi sağlanacak. Gençlerin kültürel değerlerini koruyabileceği güvenilir mekânlar oluşturulacak. Sosyal cami modeli içinde neler yok ki: Sohbet odaları, bilgisayar, internet, aktivite odaları, kreş, açık alan da dahil oyun alanları, kadınlar için spor egzersiz salonları, ebru, hat, tezhip, su ve müzik terapisi, sünnet ve nikâh için mekânlar, bayramlar ve cenaze taziyesi için alanlar.

Kaynak: Zaman

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *