Kadının Ziynetini Erkeklere Göstermesi Caiz mi?

Kadının Ziynetini Erkeklere Göstermesi Caiz mi?

Kadının Ziynetini Erkeklere Göstermesi Caiz mi

Kadının Ziynet Yerleri Neresidir?

Bir takım giyim ve süs eşyaları yaradılışları icabı ziyneti ve süsü seven kadınlar için helâldir. Bunlardan birisi ipekten yapılmış giyim eşyaları, diğeri de altındır. Yalnız kadınların, kapanması farz olan yerlere takılan ziynet eşyalarını kendisine namahrem olan erkeklere göstermesi caiz değildir.

Hazret-i Ali’den rivayet edildiğine göre, Peygamberimiz (sav) ipek bir kumaşı sol eline, bir parça altını da sağ eline aldı. Sonra bunları elleriyle yukarı kaldırdı, orada bulunanlara gösterdi ve şöyle buyurdu:

“Şu iki şey ümmetimin erkeklerine haram, kadınlarına helâldir.”

Ziynet eşyalarından ziyade takıldığı yerlerin görünmemesi önemli olduğundan takılmamış olanlara bir vebal yoktur. Yine Kur’an-ı Kerim’de:

“Ziynet takılan yerlerini kocaları, babaları, kocalarının babaları, oğulları, üvey oğulları, erkek kardeşleri, erkek kardeşlerinin oğulları, kız kardeşlerinin oğulları, mümin kadınlar, ellerinin altında bulunanlar (köleler), erkeklikten kesilip kadınlara ihtiyaç duymayan hizmetçileri veya henüz kadınların mahrem yerlerini anlamayan çocukları dışında kimseye göstermesinler. Saklı ziynetlerine dikkat çekmek için, ayaklarını da vurmasınlar. Ey müminler! Hepiniz toptan Allah’a tövbe ediniz ki felaha eresiniz.”

(Nur, 24/31)

Kadının ziyneti denince örfte, taç, küpe, gerdanlık, bilezik ve benzeri takılar, sürme, kına ve elbise süsleri gibi şeyler akla gelir. Bununla birlikte bir kısım âlimler, burada ziynetten maksadın, ziynetin takıldığı, kullanıldığı yer olduğu fikrini kabul etmişlerdir ki, yüz, sürme ve allık yeri; baş, taç yeri; saç, örgü ve büklüm yeri; kulaklar, küpe yeri; boyun ve göğüs, gerdanlık yeri; el, yüzük ve kına yeri; bilekler, bilezik yeri; eller de kına yeridir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir