Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Kadın Polislerin Başörtüsü Kullanması Artık Serbest!

Kadın Polislerin Başörtüsü Kullanması Artık Serbest!

Türkiye'nin İlk Başörtülü Kadın Polisleri

İçişleri Bakanlığının polislerin kılık kıyafet yönetmeliğini değiştirmesinin ve böylelikle kadın polise başörtüsü serbestisinin gelmesinin ardından 30 Ağustos törenleri ilklere sahne oldu. İstanbul Taksim’deki törende kadın emniyet müdürü, törene başörtüsüyle katıldı. Ankara’da düzenlenen 30 Ağustos kutlamaları sırasında Cumhurbaşkanın kadın koruma polislerinden biri de başörtüsü taktı.

Resmi Gazete’de, Emniyet Hizmetleri Sınıfı Mensupları Kıyafet Yönetmeliğinde yapılan değişiklikle, kadın polislerin başörtüsü kullanması artık serbest. Yönetmeliğin polislerin başörtüsü kullanmasını engelleyen maddesi şu şekilde değiştirildi:

Bayanların şapka, kep veya örgü bere altında yüzünü kapatmayacak şekilde başlarına taktıkları üniforma rengindeki desensiz giysiler hariç, resmi kıyafetin içerisine dışarıdan görülebilecek şekilde sivil kazak, yelek ve benzeri giyecekler giyilemez.

Özellikle 28 Şubat sürecinde başörtüsü özgürlüğüne getirilen kısıtlamalar birer birer kaldırılıyor. İlk olarak 2007 yılında üniversitelerde okuyan öğrencilere başörtüsü serbestisi getirildi. 2013 yılında yapılan düzenlemeyle de kamuda milat niteliğindeki bir sistem hayata geçirildi. Son düzenlemeyle de kamudaki başörtüsünün kapsamı genişletilerek polislerin başörtüsü kullanmasına özgürlük getirildi.

Dünyada bu konuda farklı uygulamalar bulunuyor. ABD, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerde kadın polisler başörtüsü kullanabilirken Fransa ve Almanya gibi ülkelerde başörtülü kadın polis yok.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *