Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Kabuğumuzu Kırıp, Tarzımızın Adını Koymak

Kabuğumuzu Kırıp, Tarzımızın Adını Koymak

Mimar Nimet Akbıyık Yazıları (2)

Dekorasyonda önemli olan nedir?
Y. Mimar Nimet Akbıyık, iyi planlanmış ve güzel dekore edilmiş bir mekan elde etmenin en etkili yollarını YesilTopuklar.com ziyaretçileri için anlatıyor.

Sahip olduğumuz her nesne var oluşundan itibaren, kendini ifade etmek adına bir tarza bürünür. Tasarımcısı, onu hayal dünyasından çıkartıp, nefes almaya bıraktığında zaten, o nesne tasarımcısının adını koyduğu tarzına bürünmüş olur. Biz insanlarda zamanın ve o anki doğal ihtiyaçlarımızın ışığı ile bu nesnelere sahip olup, kendi tarzımızı oluştururuz.

Tarz” isim kökü olarak Arapça’dan gelmiş olup, davranış biçimi, üslup, stil anlamında kullanılır. Bizlerde yapılarımızı tasarlarken dış kabuktan iç mekandaki tüm nesnelere kadar bir tarza bürünürüz. Üslubumuzu ona göre ayarlarız. Rengiyle, ışığıyla, dokusuyla zenginleştirmiş oluruz yaptığımız yapının desenlerini.

Mimar Nimet Akbıyık Yazıları

Bu bir yapı da olsa, iç mimari dekorasyon da olsa yapılan işlem hep aynıdır. Fonda hep aynı şarkı vardır. Gereken ne yaptığını ve ne istediğini bilmektedir sadece. Ne yaptığını bilerek yola çıkınca, kalemini ona göre seçer insan. Böylelikle kaleminden akan mürekkep seni yönlendirmeye başlar. Mürekkebin rengi ışık olur. Desenler çıkar ve motif motif işlenir yapıya. Tüm bunları yaparken insan önce nerde nefes almak istediğine karar vermelidir. Moda olanı, sezonun son trendlerini değil, kendisini içinde mutlu hissettiği renkleri desenleri seçmelidir. Nerede rahat edebileceğini bilmelidir. Tam tersini yaparsa, elbette güzel bir mekân oluşur. Aksi asla düşünülmez. Mekân yaşar, içindeki insanı da yaşatır ama içindeki insanı mutlu kılar mı bilinmez? Kişi kendi zevklerini ve aldığı ürünü tanımalı kendi mekânını böyle oluşturmalıdır.

Mimar Nimet Akbıyık Yazıları (4)

Yapılar kişinin kimliğini, benliğini ifade eden unsurlardır. Yaşadığı yer kişiyi ele verir. Bulunduğumuz yer ışığı, havası, rengi, deseni, hatta daha da ilerisinde dağınık mı düzenli mi bunlar bile ifade gücüdür ve kişiyi tanımlar. İnşa etmek, tasarlamak, dekore etmek, düzenlemek kişinin var oluşundan itibaren hep yaşamak için yaptıkları eylemlerdir. Güzelleştirme kaygısı hep güdülmüştür. Amaç, içinde keyifle yaşanabilecek, kullanışlı, kişinin zevklerine uygun döşenmiş mekanlar oluşturmaktır. Bir ortama girdiğimizde, bu ister kalabalık bir mekân ister bomboş bir oda olsun, orada edineceğimiz ilk izlenim bizi en baştan etkisi altına alacak önemli bir belirteçtir.

Mimar Nimet Akbıyık Yazıları (3)

Zevkler ve renkler tartışılmaz” deriz, derler. Çok doğrudur. Bir mekanı analiz ederken önemli olan, işlevselliği ve dekorasyonun kullanışlılığıdır. Bunlar iyi planlanmış ve güzel dekore edilmiş bir mekan için en önemli unsurlardır. Belirli sürelerde mekanlarımıza birde bu gözle bakmak ve oturup analizini yapmak, yaşadığımız mekanları sorgulamamız gerekmektedir.

İçinde keyifle yaşadığınız, rengiyle canlanıp, doğanın sesine kulak verdiğiniz mutlu mekanlarda yaşamanız dileğiyle, sevgiyle kalın.

Yaradan’a emanet.

Mimar Nimet Akbıyık Yazıları (1)

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *