Kabuğu da En Az Kendisi Kadar Faydalı 7 Meyve&Sebze ve Kuruyemiş

Kabuğu da En Az Kendisi Kadar Faydalı 7 Meyve&Sebze ve Kuruyemiş

Sebze ve Meyve Kabuklarının Faydaları

Soyarak çöpe attığımız meyve, sebze ve kuru yemiş kabuklarının; diş sağlığından cilde, kalp krizi riskinde kansere pek çok hastalığa iyi geliyor. Uzmanlar inanılmaz faydalı olan kabukların kimi zaman kaynatılarak içilmesini kimi zaman da cilt, diş gibi yüzeylere direkt sürülmesini öneriyor. Peki kabuğu çok faydalı olan bu besinler neler? Bundan sonra asla çöpe atmayacağımız kabuklar hangi hastalıklarımıza şifa olacak? Gelin en az kendisi kadar kabuğu da faydalı 7 meyve&sebze ve kuruyemişle tanışın.

Muz Kabuğu Faydaları

Muz Kabuğu

Muz kabuğu bir hafta boyunca yaklaşık 1 dakika dişlere sürüldüğünde beyazlatır. Tahriş olan cildi yatıştırır varsa siğilleri giderir, sivilce oluşumunu da engeller. Böcek ısırıklarına iyi gelir. Ayrıca haftada bir kez cildinizi muz kabuğu ile silmek derideki pH değerini artırır.

Patates Kabuğu Faydaları

Patates Kabuğu

Kabuğu ile birlikte haşlanarak tüketildiğinde patates daha uzun bir süre tok hissetmenizi sağlar, kalp krizi riskini ve kolesterolü düşürür, şeker hastalığına yakalanma ihtimalini önler. Romatizmal hastalıklar sonrası kas ve kemiklerde biriken ödemi giderir. Aynı zamanda bir antioksidan olarak yaraların çabuk iyileşmesi için de çok faydalıdır.

Elma Kabuğu Faydaları

Elma Kabuğu

Kurutulan elma kabukları mide ve sindirim problemlerini düzenler. Taze hali ise göz morlukları ve göz altı çizgilerini gidermede en doğal yöntem olarak kullanılabilir. 5-10 dakika yüzünüzde beklettiğinizde yorgunluğunuzu alır ve cildinizi tazeler. Elma kabuğu kaynatılarak içilirse göğsü yumuşatır ve balgam söktürür. Kanser hücrelerinin üremesini engellemeye yardımcı olan elma kabuğunun, hem şeker hastalığını hem de kolesterolü düşürücü etkisi bulunuyor. Kas erimesini engellediği gibi, obezite ile de mücadele ediyor. Dişleri temizler ve diş etlerini güçlendirir.

Kivi Kabuğu Faydaları

Kivi Kabuğu

Kivi kabuğu hem suda çözünür hem de yağda çözünen antioksidanlar bakımından zengin olduğundan, tüm vücudunuz için güçlü bir koruma sağlar. Fark etmeden yaşanılan gıda zehirlenmeleri için doğal ilaç olan kivi kabuğu bir bütün olarak meyve sıkacağından geçirilerek tüketilebilir. Ayrıca kilo vermeye yardımcı, çocuklarda astım krizlerini azaltır, potasyum alımını artırır, göz sağlığını korur, kabızlığa iyi gelir, kanın pıhtılaşmasını sağlar, rahat uyumaya yardımcı olur, kanseri ve zararlı kolesterolü önler…

Portakal Kabuğu Faydaları

Portakal Kabuğu

Portakal kabuğu esansiyel yağ açısından zengin olduğu için cildin yenilenmesinde etkilidir. Ayrıca cildin rengini eşitler. İçerdiği antioksidanlar sayesinde yağ yakımını hızlandırır ve kilo vermeye katkı sağlar. Portakal kabuğu ile ovulduğunda dişlerde oluşan sarı lekeler kolayca çıkar. Portakal kabuğu yağındaki etken madde, deri altındaki kan ve lenfatik dolaşımı hızlandırır ve selülit oluşumunu engellemeye yardımcı olur.

Kabuğu Bile Şifa Dolu Mandalinanın 10 Önemli Faydası

Fındık Kabuğu Faydaları

Fındık Kabuğu

Fındık kabukları kaynatılıp tüketildiğinde kemoterapi gören hastalardaki deformasyonları azaltır. Bunun yanı sıra bağışıklık sistemini yenileyerek hastalıklara karşı vücut direncini artırır. Yüksek antioksidan sağlayarak kanı zararlı maddelerden koruyarak kalp ve damarları güçlendirir. Kaynatılan fındık kabuklarının suyunun içinde el ve ayaklarınızı yarım saat beklettiğinizde doğal nemlendirme sağlar.

Ceviz Kabuğu Faydaları

Ceviz Kabuğu

Ceviz kabukları içerisinde bağışıklık sistemini sağlıklı tutmak ve birçok hastalıktan korumak için iyi miktarda antioksidan içerir. Ceviz kabuklarında cilt için çok iyi olan B vitamini vardır ve bu stres seviyesini düşürerek yaşlanma sürecini geciktirir. Aynı zamanda göz çevresine düzenli olarak ılık ceviz kabuğu suyu uygulamak koyu halkaları giderir ve şişlikleri  yatıştırır. % 100 doğal olan kepek önleyici olarak da kullanabileceğiniz ceviz kabuğu suyu saça sağlıklı bir parlaklık kazandırırken rengini de geliştirir.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir