Japonların Geleneksel Kıyafeti Kimono Dolaplarımıza Nasıl Girdi?

Japonların Geleneksel Kıyafeti Kimono Dolaplarımıza Nasıl Girdi?

Japonların Geleneksel Kıyafeti Kimono Dolaplarımıza Nasıl Girdi

Yaz aylarında giymeyi tercih ettiğimiz tek parça kimono üstler. Bu sezon, geçtiğimiz yıllardan daha da fazla, trend haline gelen kimonolar farklı desen ve renkleri ile gardıroplarımızı süslüyor. Başörtülü hanımların bu kıyafeti tercih etmelerinin sebebi ise tabii ki bol kesimli, uzun kollu ve dökümlü kumaşlardan hazırlanıyor olmaları.

Hepimizin bildiği gibi aslında Japonların geleneksel kıyafeti olan bu giysinin farklı kültürler tarafından da bu kadar benimsenip, günlük giysi haline gelmesi oldukça ilginç geliyor. Yöresel kıyafetlere baktığımızda, örneğin Pakistan/Hindistan gibi ülkelerin şalvar-kamiz ismini verdikleri, uzun tunik ve şalvar pant0londan ibaret olan takım kıyafetlerin, diğer milletler tarafından bu kadar benimsenmemiş olduğunu görüyoruz. Evet, belki Hint kumaşları ve Hint desenleri globalleşerek farklı ülkelerde değer kazanmışlar ama bu kıyafetlere dış ülkelerde pek fazla rastlamıyoruz. Pakistanlılar, Hindistanlılar ve Afganistanlılar dışında diğer ülkelerde pek fazla benimsenmemiş bir kıyafet. Örneğin Türkiye’de büyük şehirlerde sokakta yürürken şalvar-kamiz giyen bir Türk göremeyebiliriz ama kimono trendini uygulayan ve giyen pek çok kişi görebiliriz.

Japonların Geleneksel Kıyafeti Kimono Dolaplarımıza Nasıl Girdi

Gerçi kimono derken, tabii ki bahsettiğimiz kimono, Japonların birebir orijinal kimonosu değil. Japon’ların kimonosu aslında çok dar ve içinde hareket edilmesi zor olan bir kıyafet. Ama farklı kültürlerin gardıroplarına girme aşamasında bir dejenarazyondan geçtiğini görüyoruz. Bu geleneksel giysinin en çok benimsenen ve normal kıyafetlere uygulanan kısmı ise kol detayları. Hatta moda tasarım alanında kimono kol diyerek bilinen düşük omuzlu, geniş kol ağızlı kesim ulusallaşmış bir anlayış haline gelmiştir. Dünyanın her hangi bir ülkesine gidip “kimono kol” diye bahis edildiğinde tek bir estetik akla gelir.

Japonların Geleneksel Kıyafeti Kimono Dolaplarımıza Nasıl Girdi

Kimono trendinin yine en güzel yönlerinden birisi ise tek bir parçanın farklı sitillerle kullanılabilmesi. Kişilerin elbiselerinin üstüne veya altına etek, pantolon giyerek ağır bir kıyafet elde ettikleri gibi spor giyinmek istediklerinde de kot pantolonlarının üzerine giyerek zarif bir görünüm sağlamaları hiç de zor olmuyor. Serin tutan kumaşı ile yaz aylarının en kullanışlı parçası olduğu şüphesiz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir