İyi Bir Fizik Tedavi Nasıl Olur?

İyi Bir Fizik Tedavi Nasıl Olur?

İyi Bir Fizik Tedavi Nasıl Olur

Aslında bu yazıyı biraz sizinle dertleşmek biraz da sizin fizik tedavi hizmetlerinden aldığınız kaliteyi artırmak için yazmak istedim. ‘Bel fıtığım vardı, fizik tedaviye git fayda görmezsen ameliyat yaparız dedi doktor. Hiçbir fayda göremedim, ameliyat olacağım.’ ‘Boynumda düzleşme vardı, doktor fizik tedaviyle düzelir dedi ama hiçbir değişiklik olmadı.’ ‘Kaç kere fizik tedavi gördüm ama dizlerimdeki ağrı bir türlü geçmedi.’ ‘Omuzlarımdaki ağrı için fizik tedaviye gittim ama evde sıcak mı uygulayacağım soğuk mu kafam karıştı anlamadım.’ gibi sonu olmayan cümleleri çevremdeki insanlardan duyduğum zaman o kadar üzülüyorum ki.

Biliyorum ki iyi bir fizik tedavi uygulansa, hasta yapması gereken ve yapmaması gereken şeyler hakkında bilgilendirilse ve ev programı hastaya öğretilerek taburcu edilse bu hastalıkların birçoğu geçecek. Peki hata nerde oluşuyor ya da kimden kaynaklanıyor da etkin sonuç alınamıyor?

Bu konuda aslında tek bir tarafta değil hata. Fizyoterapist, hasta ve sistem kaynaklı hatalar neticesinde hasta etkin tedaviyi alamazken, fizyoterapist mesleki doyumu yaşayamıyor. Bu yazıda amacım meslektaşlarımı eleştirmek ya da hatalarını yüzüne vurmak değil. Sadece bilinçli bir hastanın birçok problemi çözeceğine inandığım için hastalarımızı bilinçlendirmek istiyorum. Herhangi bir nedenle fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümüne yönlendirildiyseniz aşağıdaki hususlarda dikkat edin:

İyi Bir Fizik Tedavi Nasıl Olur

  • Sizi değerlendiren ve tedaviyi uygulayan kişinin fizyoterapist olduğundan emin olun. Fizik tedavi teknikerleri size elektroterapi uygulayabilir ama egzersiz yaptıramaz. Fizik tedavi teknikerleri dışında herhangi birinin size elektroterapi yapmasına izin vermeyin.
  • Size yapılan tedavinin içeriğini mutlaka sorun. Fizyoterapistten etkilerini ve yan etkilerini anlatmasını isteyin.
  • Egzersiz yaptırılmayan tedavinin etkileri kalıcı olmayacaktır. Kalıcı sonuçlar için fizyoterapist eşliğinde egzersiz yapılmasını talep edin.
  • Size verilen evde yapmanız gereken egzersizlerin nasıl yapıldığın tam olarak öğrenin. Verilen egzersizleri söylenen sıklıkta düzenli olarak evde yapın.
  • Fizyoterapistiniz evde sıcak uygulama yapmanızı istediyse sıcak, soğuk yapmanızı istediyse soğuk uygulama yapın.
  • Çevrenizdeki kişilerin tedavi programınıza müdahale etmesine izin vermeyin.
  • Tedaviniz bittiği zaman hastalığınızla ilişkili olarak günlük hayatta, evde, işte yapmanız ve yapmamanız gereken şeyleri tam olarak öğrendiğinize emin olun ve hayatınızı buna göre şekillendirmeye çalışın.

İyi Bir Fizik Tedavi Nasıl Olur

Anlatmaya çalıştıklarım umarım yönlendirici olmuştur. Dünyada en iyi 100 meslek arasında 9.sıraya sahip olan fizyoterapistlerin yaptıkları uygulamalar sağlığımız için çok kıymetli. Etkin bir fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmeti almak sizin de hakkınız ve bu hakkı nasıl kullanmanız gerektiğini bir nebze de olsa anlatmaya çalıştım.

Daha sağlıklı bir yaşam için profesyonel destek almak isterseniz humeyraekiz@hotmail.com ‘a e-posta gönderebilirsiniz.

Sevgilerimle, sağlıkla kalın.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir