Yeşiltopuklar Online Alışveriş

Ivanka Trump Koleksiyonu Siyasetin Kurbanı mı Oldu?

Ivanka Trump Koleksiyonu Siyasetin Kurbanı mı Oldu?

Ivanka Trump Koleksiyonu Siyasetin Kurbanı mı Oldu

Ivanka Trump babası Donald Trump gibi başarılı bir emlakçı ve iş kadını. Ivanka 2004 yılında Üniversite eğitimini işletme üzerine tamamlıyor. 2 sene kadar bir şirkette çalıştıktan sonra Trump şirketinde emlakçılığa başlıyor ve işinde yavaş yavaş yükseliyor. 2009 yılında yazdığı kitabı New York Times’in çok satanlar listesine giriyor. 2007 yılından itibaren de moda dünyasında Ivanka Trump Koleksiyonu adıyla markalaşıyor. İlk olarak mücevher markası ile sektöre giriyor, akabinde de aksesuar, ayakkabı, çanta ve kıyafet ürünleri ekleyerek markasını genişletiyor. Ivanka’nın kadın giyim markası, moda sektöründe attığı ilk adım değil aslında. Genç kızlık yıllarında mankenlik de yapmış bir isim kendisi. Annesi Ivana da eski bir manken olduğu için moda sektörüyle geçmişe dayanan bir tecrübesi var. Tabii ki Donald Trump’ın ismini taşıyan erkek giyim markası da uzun yıllardır giyim sektöründe var olan bir marka.

Ivanka Trump markasının ürünleri Amerika’da hemen hemen bütün tanınmış mağaza zincirlerinde satılıyor. Alış veriş merkezlerinde bulunan Nordstrom, Macy’s, Dillard’s, Bloomingdales, Sakes Fifth Avenue ve Lord and Taylor gibi mağazalarda, hatta Amazon sitesinde de müşterisi bulunan bir marka. Ivanka kendi sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden de markası için başarılı bir imaj oluşturmuş. Çalışan kadının, profesyonel anlamda kıyafet ihtiyaçlarını baştan aşağıya karşıladığı bir marka olduğunu iddia ediyor. Böylece sosyo-ekonomik güce sahip olan küçük bir hedef kitleye ve belli müşterilere takı koleksiyonu ile attığı ilk adımı, daha büyük kitlelere daha fazla ürün sunarak tam bir iş stratejisiyle gücünü geliştirmeyi başarıyor.

Ivanka Trump Koleksiyonu Siyasetin Kurbanı mı Oldu

Yalnız bu başarının geçtiğimiz günlerde bazı zorluklarla karşı karşıya geldiği görülüyor. Amerika Başkanlık Seçimleri süresince Ivanka babasına bir çok platformda destek olmaya devam ediyor. Babasının siyasi görüşlerini, hatalarını kızı Ivanka’dan ayrı tutması gerekirken bir çok müşteri, Trump’in başında hızla yayılan “kadın istismarı” haberleri ile Ivanka markasını da sorumlu tutmaya başlıyor. Babasına siyasi kariyerinde maddi ve manevi destek veren Ivanka bu son gelişmeler karşısında kadın takipçileri ve müşterileri tarafından bir Trump soyadını taşıyan kadın olarak sorgulanmaya başlanıyor. Sosyal medya aracılığı ile başlayan bir protesto kampanyası Ivanka Trump markasının siyasi duruşunu incelemeye alıyor. Hatta bu sosyal medya protestosu ilk olarak Marka Pazarlamacı ve Dijital Stratejici Shannon Coulter tarafından #GrabYourWallet (cüzdanını tut) hastagi ile yayılıyor. Amerika’da kadın giyim sektöründe tanınmış bir pazarlamacı olan Coulter’in sesi bir çok mağazada yankılanıyor.

Ivanka Trump Koleksiyonu Siyasetin Kurbanı mı Oldu

Aslında Trump ailesinin dünyanın sayılı zenginlerinden oldukları inkar edilemez. Trump ailesinin siyasi tutumlarının ve kararlarının ürünlerini sattıkları hedef kitleleri üzerinde negatif bir etki yarattığı şüphesiz. Özellikle kadınları aşağılayan ve ayırım yapan bir ataerkil marka sahipçisi söz konusu olunca, kadınların Trump markasını taşıyan hiç bir ürüne bir kuruş bile vermek istememesi oldukça doğaldır. Pekiyi bu Trump ailesine maddi zarar yükleyecek mi? Tabii ki hayır. Onlar için karı bol olsa da küçük bir sektör moda sektörü. Markanın siyasete kurban gidebileceği çok büyük bir ihtimal, hatta bu süreç içinde tamamen yok olabilir de. Ama eminiz ki, Ivanka Trump farklı ürünlerle belki kendi ismini taşımayan ikinci bir marka ile bu sektörün kaymağını yemeğe devam edecektir. Çünkü o ne de olsa bir iş kadını. Her türlü iş imkanını değerlendirip, kazanca dönüştürecektir.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *