İstanbul’un Moda Şehri Olma Çabası

İstanbul’un Moda Şehri Olma Çabası

Mercedes Benz İstanbul Fashion Week

İçinde bulunduğumuz hafta Mercedes Benz İstanbul Moda Haftası modaseverleri ağırlamaya hazırlanıyor. Daha önceki yazılarımızda moda haftaları ve şehirler ile ilgili farklı fikirler paylaşmıştık. Bu yazımızda ise İstanbul şehrinin moda ile olan ilişkisini inceleyeceğiz.

Global anlamda İstanbul tarihi, mimarisi ve farklı kültürü ile dünyada ününü salmış bir şehir. Yabancılara “İstanbul şehri sizin için ne ifade ediyor?” diye sorulduğunda bir çoğu İstanbul’un büyüleyici mimarisinden ve güzelliğinden bahsedecektir. Moda ise İstanbul ile dünya çapında kesişmeyen bir konsepttir.

Memleketimizin hünerli tasarımcılarının yurt dışında eğitim gören veya yaşayan bir kısmı dışında bir çoğu dünya çapında tanınmamaktadır. Ne kadar Türk tasarımcılarımız New York, Paris, Milano ve Londra gibi şehirlerde defileler yapmış olsalar da bir çok başarılı tasarımcının markası aşılamayan dil, kültür ve maddi bariyerlerden dolayı Türkiye sınırlarında kısıtlı kalmıştır.

Mercedes Benz İstanbul Fashion Week

Oldukça rekabetçi olan moda dünyasında bir yer alabilmek için çırpınan Türkiye’de ise 2008 de ilk olarak “İstanbul Fashion Days” (İstanbul Moda Günleri) ile başlayıp daha sonra da “İstanbul Fashion Week” (İstanbul Moda Haftası) başlığıyla defileler organize edilmeye devam edilmiştir. Moda Tasarımcıları Derneği ve İstanbul Moda Akademisi işbirliğiyle organize edilen İstanbul Fashion Week (IFW) yerel tasarımcıların paylaşımlarıyla çerçevelenmiştir. 2013 yılında ise moda anlamında İstanbul için çok büyük bir adım atılmıştır. Dünya moda haftalarının sponsorluğunu yapan Mercedes-Benz markası, İstanbul’un isminin de moda haftaları yapılan şehirler arasına eklenmesine vasıta olmuştur. Pekii, bu adımın İstanbul ve Türk tasarımcılar için önemi nedir?

Mercedes Benz İstanbul Fashion Week

Resmi ismiyle “Mercedes Benz Istanbul Fashion Week” (MBIFW) olarak tanınan yılda iki kez yapılan moda haftalarında yer alacak defilelerin Türkiye için önemi oldukça büyük. MBIFW sayesinde moda dünyasından Türkiye’ye bir pencere açılmıştır. Normalde dil, kültür farkı ve maddi imkanlar yüzünden yurt dışına çıkıp defile yapamayan marifetli tasarımcılarımızın bu imkan ayaklarına gelmiştir. Yabancı moda basınının, moda dünyasının ileri gelen isimlerinin ve yabancı alıcıların katıldığı bu defileler ülkemizin tekstilde olduğu kadar, tasarımda da çok başarılı olduğunun ispatı olmuştur. Ayrıca, sosyal medyada da çok büyük kitlelere ulaşan @MBFW hesaplarında İstanbul’da yapılan sunumlardaki Türk tasarımcıların kolleksiyonlarınının paylaşımları global anlamda dünyanın her yerinde sergilenmesine vesile olmuştur.

Mercedes Benz İstanbul Fashion Week

Dünyaca tanınan bir marka olmak isteyen Türk tasarımcıların muhakkak bu defilelerde yer almaları gerekir. Kendi ayaklarına kadar gelen bu önemli imkanı geri tepmeden gelecekleri adına kolleksiyonlarını tanıtmaları çok önemli. 2015 sezonunda sunum yapacak bütün Türk tasarımcıları tebrik eder, başarılar dileriz. “Böyle bir adımı atsam mı, atmasam mı?” diye düşünen tasarımcılara, karşılarına çıkan bütün engellere rağmen, hedefleri uluslararası alanda tanınır bir marka olmak ise katılmalarını tavsiye ederiz.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *