İstanbul’da Doğayla Baş Başa Kalabileceğiniz 5 Yer

İstanbul’da Doğayla Baş Başa Kalabileceğiniz 5 Yer

İstanbul Gezi Önerileri

İple çektiğimiz hafta sonları gezmek ve dinlenmek için en iyi zaman. Ama tüm hafta boyunca yoğunluktan hafta sonunu planlayamadıysanız hem ruhunuzu dinlendirecek hem de İstanbul’a yeniden aşık olmanızı sağlayacak 5 gezi önerisi paylaşıyoruz.

İstanbul‘un yoğun ve yıpratıcı kargaşasından uzaklaşmak, doğa ile baş başa keyifli bir hafta sonu geçirmek önerilerimize göz atın!

İstanbul Gezi Önerileri

1. Aydos Tepesi: Aydos Tepesi İstanbul’un yüksek noktasıdır. Hal böyle olunca muazzam bir manzaraya da sahip. Adını Roma ve Bizans döneminde bugün Sultanbeyli ilçesi içerisinde kalan Aydos Kalesi’nden almıştır. Hafta sonu yolunuzu Aydos Tepesi’ne çevirerek bol oksijeni içinize çekebilir ve haftanın stresinden arınabilirsiniz. Bölge yükseliğinden ötürü şehre göre biraz daha serin sayılır bu yüzden yanınıza hırka, şal gibi parçalar almayı unutmayın.

İstanbul Gezi Önerileri

2. Baltalimanı Japon Bahçesi: İstanbulluların sürpriz kaçış noktası olan Baltalimanı Japon Bahçesi hafta sonu için en doğru gezi rotalarından biri olacaktır. Japonya ile Türkiye’nin işbirliği ile kurulmuş ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından yönetilen bu bahçe Marmara boğazına karşı büyüleyici bir manzaraya sahip. Ayrıca parkın içerisi de Japon mimarisinin izlerini taşıyan yapıları barındırıyor. Baltalimanı Japon Bahçesi’nde keyifli bir yürüyüş yapabilir ve sakura ağaçlarının içerisinde dinlenebilirsiniz.

İstanbul Gezi Önerileri

3. Durusu Gölü (Terkos): Tam bir doğal güzellik olan Durusu Gölü, jeolojik oluşumlar esnasında Karadeniz’den alçak bir kumsalla ayrılıp günümüzdeki şeklini almış. Ayrıca Terkos Gölü, içerisinde yüzlerce canlıyı barındırıyor. Bu doğal zenginlik karşısında büyülenmemek elde değil. Hafta sonu Terkos Gölü etrafında keyifli bir yürüyüş yapabilir ya da havanın durumuna göre piknik yapabilirsiniz.

Pierre Loti

4. Pierre Loti Tepesi: Manevi açıdan her zaman değerli bulduğumuz Eyüp, hafta sonu için iyi bir gezi noktası olabilir. Eyüp’te bulunan Pierre Loti’ye teleferikle de çıkabileceğinizi söylemek isteriz. Simit-çay ikilisinin en yakıştığı noktalardan biri olan Pierre Loti’ye gün batımına doğru gitmenizi ve güneşin batışına şahitlik etmenizi tavsiye ederiz.

İstanbul Gezi Önerileri

5. Atatürk Arboretumu: Muhteşem Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda yer alan Atatürk Arboretumu, canlı bir bitki müzesi. Hafta sonu bu görsel şölene eşlik ederek keyifli bir gün geçirebilirsiniz. Atatürk Arboretumu göl kenarında yürüyüş yapabilir, çimler üzerinde oturup doğanın sesini dinleyebilirsiniz.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir