İstanbul’da Bir Kültür ve Tarih Parkı

İstanbul’da Bir Kültür ve Tarih Parkı

Topkapı Kültür Parkı

Harabeden Hazineye Topkapı Kültür Parkı

Harabeydi, hazineye dönüştü…

1970’li yıllardan 1990’lı yılların başına kadar şehirler arası otobüslerin hareket ettiği eski Anadolu ve Trakya garajlarıyla tam bir çevre, görüntü ve gürültü kirliliği içinde kalan 350 dönümlük tarihî alan, İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tarihî geçmişine yaraşır hâle dönüştürülerek bugünkü muhteşem görüntüsüne kavuşturuldu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı döneminde 1994 yılı Mayıs ayında Esenler Büyük İstanbul Otogarı’nın hizmete açılmasıyla garaj keşmekeşinden kurtulan alan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından İstanbul halkına nefes aldıran büyük bir kültür ve mesire alanı hâline getirildi.

Topkapı Kültür Parkı

Topkapı Kültür Parkı” adı verilen ve fetihten önce Fatih Sultan Mehmed’in otağını kurduğu bu tarihî alanda bugün;
– Dünyanın “tam panoramik” özelliği taşıyan ilk ve tek panoramik müzesi olan “Panorama 1453 Tarih Müzesi”;
– Türk Cumhuriyetlerini temsil eden Kültür Evlerinin yer aldığı, halkın ücretsiz ziyaretine açık “Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi”;
– Türk Cumhuriyetlerinin kendilerine özgü mutfağından lezzetler sunan Zinnet Restoran;
– 8-14 yaş grubu öğrencilere trafik eğitimi verilen Trafik Eğitim Parkı;
– Her sezonda 2 binden fazla kültürel etkinliğin organizasyonunu gerçekleştiren, çok sayıda yazılı ve görsel yayınıyla kültür dünyamıza ciddi katkılarda bulunan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin Genel Müdürlük kampüsü;
– Açık hava gösterilerinin düzenlendiği Amfitiyatro;
– 16. Yüzyıldan bu yana çevre halkına hizmet veren ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından restore edilen; ahşap kubbesi, çinileri ve kalemkâri tezyinatıyla ünlü tarihî Takyeci İbrahim Ağa Camisi ve Kısa süre önce restore edilen İlyaszade Camisi yer alıyor.
Topkapı Kültür Parkı, yerli ve yabancı çok sayıda üst düzey devlet adamının ziyaret ettiği bu kültür kurumlarının yanı sıra, gündelik hayatın yorucu karmaşası içerisinde İstanbul halkına adeta başka bir dünya sunan mesire alanlarıyla da öne çıkıyor.

Topkapı Kültür Parkı

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir