İstanbul Yakınlarında Gidebilecek 5 Yer Önerisi

İstanbul Yakınlarında Gidebilecek 5 Yer Önerisi

İstanbul Yakınlarında Gidebilecek 5 Yer Önerisi

Mübarek Ramazan ayı geldi. Hoşgeldi. Ama benim gibi uzun günlerde oruç için zorlananlardansanız gezmelere biraz ara vereceğiz. İşte ara vermeden önce son çıkış bu hafta sonu. Peki İstanbul’da yaşıyorum bu kalabalıkta nereye çıkayım diyenlerdenseniz benden size uzak olmayan sakin yer tavsiyeleri var. Şimdiden iyi gezmeler.

Gelelim nereleri olduğuna…

İstanbul Yakınlarında Gidebilecek 5 Yer Önerisi (Sapanca)

Sapanca / Maşukiye

En favori mekanlardan biri hiç şüphesiz Sapanca / Maşukiye bölgesi. İstanbul’a yakınlığı ile bilinen bu bölge Karadeniz yeşilliği, sakin havası, lezzetli yemekleri ile kendine hayran bırakıyor. Maşukiye biraz daha Kartepe tarafında kalıyor bu sebeple biraz daha dağ havası var ama Alabalık yenecek yerler süper. Yemeden dönmeyin derim. Hem lezzetli hem de doğa ile iç içe. Sapanca da ise Sapanca Gölü kenarını tavsiye ederim gerçekten sakin güzel yürüme yolları kahvaltı mekanları var. Özellikle en başında bulunan bir mekan göle sıfır insana ayrı bir haz veriyor kahvaltı etmenizi tavsiye ederim. Tabi gölde bir tekne turu atmadan dönmeyin.

İstanbul Yakınlarında Gidebilecek 5 Yer Önerisi (Kefken-Kerpe)

Kefken / Kerpe

İstanbul’un Karadeniz’e kıyı sevimli kasabalarından ikisi. Küçük sakin huzurlu bir yer. İkisi de bir birine çok yakın bu sebeple beraber anılıyorlar. Gidip denizin iyotunu içinize iyice çekip oksijenden başınız dönebilir. Çok güzel bir denizi var. Denize de girebilirsiniz.

İstanbul Yakınlarında Gidebilecek 5 Yer Önerisi (Garipçe Köyü)

Garipçe Köyü / Kilyos

Sarıyer kıyısından Rumeli Feneri’ne doğru devam ettiğinizde önce Garipçe köyü karşılayacak sizi. Şu an ki huzurunu arayacağımızın kesin olduğu İstanbul’a yakın uzak diyebileceğimiz ama şehrin merkezinin araba trafiğinden, insan kalabalığından, koşuşturmacası ve gürültüsünden uzakta muhteşem manzaraya sahip Karadeniz’e komşu, Sarıyer’e ise sadece 6 km uzaklıkta olan oksijen deposu Garipçe Köyü. Gezebilir denize sıfır mekanlarda kahvaltı edebilirsiniz. Kalesine çıkmayı unutmayın.

Garipçe Köyüne 11 km uzaklıkta bulunan Kilyos ve oraya kadar gitmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Garipçe köyü gibi sakin sessiz güzel denize sahip sahil kasabası.

İstanbul Yakınlarında Gidebilecek 5 Yer Önerisi (Şile ve Ağva)

Şile / Ağva

İstanbul denilince kaçış denilince akla ilk gelen yerlerden biri tabi ki Şile, Ağva. Anadolu yakasında Karadenize komşu bu iki mekan, ayrı ayrı çok güzel. Son zamanlarda çekilen dizilerin etkisi ile de yıldızı her geçen gün artan mekanın eski sakinliğini barındırdığı söylenemez ama gene de hala güzel. Şile daha büyük ve ilk ulaşılacak yer. Şile de mutlaka meşhur fenerin bulunduğu tepeye çıkıp manzarayı izlemelisiniz. Merkezinde bulunan geceleri hareketli olan çarşı caddesini gezip şile bezi ile üretilmiş tekstil ürünlerini gözden geçirebilirsiniz.

Ağva ise Şile’den biraz daha uzakta ama içinden geçen nehir ile ayrı bir hava ve güzellikte küçük kasaba. Eğer fırsatınız var ise nehirden mutlaka bir tekne turuna çıkın derim.

İstanbul Yakınlarında Gidebilecek 5 Yer Önerisi (Anadolu Kavağı)

Poyrazköy / Anadolu Kavağı

Karadeniz’in Anadolu Yakasında ki duraklarından olan bu iki yer mutlaka görülmeye değer. Poyrazköy henüz tam gelişmemiş ama denizi ve havası ile küçük sevimli. Anadolu Kavağı ise yol boyu ayrı ayrı güzelliklere sahip. Gittiğiniz de öncelikle Yuşa Hz. ziyaret edebilir oradan yol üstünde ki kaleyi ve en son feneri ziyaret edip Deniz manzarasına ve huzura doyabilirsiniz.

Bu haftalık benden bu kadar, haftaya görüşmek üzere.

Cansu ÇAMURCUOĞLU KARADAĞ
www.gezionerileri.com

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir