İstanbul Severleri Yıllar Sonra Bir Araya Getiren Özel Gezi

İstanbul Severleri Yıllar Sonra Bir Araya Getiren Özel Gezi

İstanbul Severleri 30 Yıldır Bir Araya Getiren Özel Gezi

27 yıl sonra yeniden duayenlerden Dolmabahçe Sarayına özel gezi

FEST Travel’ın yaklaşık 30 yıl önce “İstanbul’la Tanışın!” çağrısıyla başlattığı Adım Adım İstanbul® gezilerinin ilklerinden “Üç Duayenden Dolmabahçe Sarayına Özel Gezi” 27 yıl sonra bugün bir kez daha İstanbul severleri bir araya getirdi.

Klasikleşen ve özgün rotalarıyla İstanbul’u tanıma, sevme, tarihi ve doğal kültür mirasına sahip çıkma bilincini körükleme misyonunu başarıyla üstlenen FEST Travel’ın Adım Adım İstanbul® gezileri için milat noktalarından olan “Üç Duayenden Dolmabahçe Sarayı’na Özel Gezi” ilk kez 13 Ocak 1990’da büyük bir heyecanla gerçekleştirilmişti. Dolmabahçe Sarayının hem tarihi ve sanatsal yönünü hem de sarayda yaşamı derinlemesine ele alan gezi, 27 sene sonra bugün bir kez daha gerçekleştirildi.

İstanbul Severleri 30 Yıldır Bir Araya Getiren Özel Gezi

27 yıl önceki programda gezginler, Türkiye’nin en önemli mimarlık tarihçilerinden Prof. Dr. Afife Batur’dan sarayın mimari özelliklerini, kıymetli tarihçi Necdet Sakaoğlu’ndan saray yaşantısını, buradan gelip geçen önemli şahsiyetleri, burada yaşanmış önemli olayları ve ilginç anekdotları; Türkiye’nin önde gelen antikacılarından ve müzayedecilerinden, gezinin sanat danışmanlığını da yapan Raffi Portakal’dan ise sarayın eşsiz koleksiyonlarının öyküsünü dinlemişlerdi.

Bugünkü geziye kaynak olan 13 Ocak 1990 tarihli gezi hem gezi kültürümüzün 27 yıldır nereden nereye geldiğini göstermesi hem de FEST Travel’ın vizyon derinliğinin bir ifadesi olarak çok büyük önem taşıyor.

İstanbul Severleri 30 Yıldır Bir Araya Getiren Özel Gezi

Yaklaşık 30 yıl önce, kaybolup giden, tarihsel, kültürel, sosyolojik dokusu hızla değişen bir İstanbul’un mirasını korumak ve tanıtmak adına yapılacak en önemli hamlelerden olan Adım Adım İstanbul® gezileri, bir kültürel dayatma olarak ortaya çıktı ancak belli bir kültür bilinciyle ve tarihsel perspektifle geçmişi solumak, bugünde geçmişi ve geleceği yakalamak isteyen gezginler sayesinde, yaklaşık 30 yılın sonra halen büyük bir ilgiyle yoluna devam ediyor.

Kültürel değerlerine ve tarihi mirasa sahip çıkmanın bilincine çok erken varan ve bir kentin mirasının korunmasının ancak kent sakinlerinin bu mirası tanımasıyla mümkün olduğunu savunan FEST Travel’ın yıllar içinde pek çok bilim insanının ve uzmanın değerli katkılarıyla zenginleşen Adım Adım İstanbul® gezileri tüm İstanbulluları, yanından sık sık geçtikleri ancak baktıkları halde göremedikleri nice değerli tarih ve sanat eseri ile tanışmayı sürdürecek.

Sizde Fikirlerinizi Paylaşın

E-Posta adresin asla başkalarıyla paylaşılmaz. Yıldızlı alanlar zorunludur *