“İspanyol Paça”ya Yeniden Merhaba

“İspanyol Paça”ya Yeniden Merhaba

İspanyol Paça Pantolon Modelleri

Aslında 1960’lardan beri hayatımızda fakat modanın sürekli değişmesinden ötürü çoğu kez pabucu dama atıldı. Şu aralar kıymeti tekrardan bilinmeye başlandı bu sihirli pantolonların. Neden sihirli dediğimi birazdan okuyacaksınız. Ama onun öncesinde biraz kendisinden bahsedelim.

Şimdilerde vizyonda olan “Unutursam fısılda” filminden çıktıktan sonra birden ağzımdan şu cümleler döküldü: “Allah’ım kostümleri ne kadar güzeldi, İspanyol paça pantolonlar şahane!

Biz bayanları bir “cigarette” pantolon sevdası sarmış gidiyor. Peki, siz hiç İspanyol paça giyinmeyi düşündünüz mü?

Asla trendinin geçmesini istemediğimiz bazı kült parçalar vardır. Kesinlikle İspanyol paça pantolonlarda onlardan biri. 1960’larda boy gösteren bu akım, 1970’ler ile popüler hale geldi. O zaman bu zaman modanın içerisinde hayalet gibi, bir gözüküyor bir kayboluyor. Ama o, kendini unutturmamakta ısrarcı.

İspanyol Paça Pantolon Modelleri

Nasıl kullanmalıyız ve Kimler Tercih Etmeli?

İspanyol paça pantolonlar, 1970’ler de hem kadın hem erkeğin rahatlıkla giyindiği unisex bir parçaydı. Gel zaman git zaman ufak bir form değişikliğiyle ve tabi ki modanın da yönlendirmesiyle, yalnızca kadınların tercih ettiği bir parça olarak kaldı. Öyle bir pantolon ki bu, giyinmeyi tercih ettiğiniz an bilmelisiniz ki, ufak ama dikkat etmeniz gereken birkaç husus var.

İspanyol Paça Pantolon Modelleri

1-Kısa boylu ve zayıf bayanlar için giyilesi en güzel pantolon türüdür. Yüksek bel İspanyol paça bir pantolonla, olduğunuzdan daha uzun gözükürsünüz. Yüksek bel diyorum çünkü, düşük beli asla ve asla tercih etmiyoruz. Ne demiştik daha önce ki yazılarımızda; moda tarihinde yapılmış en korkunç yenilik düşük bel pantolonlardır. Sağlık bozar!

Giyindiğiniz pantolonunuzun boyunu da, ayakkabılarınızı örtecek şekilde tercih ederseniz, olduğunuzdan en az 3 cm kadar uzun göstermiş olursunuz. İşte bu yüzden sihirli… Bunu kim istemez ki?

İspanyol Paça Pantolon Modelleri

2- Kilolu bayanlar dikkat! Bu tarz pantolonların kesimleri çok önemli. Çoğu stil danışmanı size bu pantolondan uzak durmanızı söyleyecektir ama aldırmayın siz onlara. Doğru kesim ve formda hazırlanmış bir ispanyol paça ile zayıf bile gözükebilirsiniz. Nasıl mı? Şöyle ki; İlk olarak tercihiniz düşük bel olmayacak. Baldır kısmı tayt gibi dar olup yapışmayacak. Altına giyeceğiniz topuklu ayakkabınız ince topuk değil, kalın topuk olacak. Ve koyu renkler tercih edilecek. İşte bu kadar basit.

İspanyol Paça Pantolon Modelleri

3- Paça boyu kesinlikle kısa olmamalı. Oturduğunuzda bilekler gözükmemeli. Ayaktayken paça boyunuzdan ayakkabının yalnızca burnu gözükmeli. Tabi yerleri de süpürecek kadar uzun olmamalı. Yeni aldığınız pantolonunuzun paça boyunu kısaltmaya ihtiyaç duyuyorsanız, kendinizi satış görevlilerine değil, güvendiğiniz terzinize emanet ediniz.

Çünkü; ben bu hataya düştüm siz de düşmeyin. Başıma gelen bir durumdan hemen bahsedeyim. Oxxo’nun her şeyine bayıldığım gibi pantolonlarının da yeri ayrıdır benim için. Boyumun uzun olmasından ötürü şimdiye kadar neredeyse iki üç kere paça kısaltmışımdır. İşte onlardan biri de okuyacağınız bu olay ile sonuçlandı.

Ertesi sabah giyinmek üzere acil pantolona ihtiyacım vardı ve soluğu Oxxo da aldım. İspanyol paça pantolonumu kabinde denedim ama bir de ne göreyim paçaları en az 4 cm kısalmalı. Mecbur alışveriş merkezinin terzisine yolladık. Satış görevlisi hanım sağ olsun öyle yanlış bir ölçü almış ki, benim 4 cm olmuş 6 cm! Topuklu ayakkabıyla giymeyi planladığım pantolonu, babetle giymek zorunda kalmıştım. Sorun edilecek bir durum değil elbette ama tecrübe oldu. Siz de bilin istedim ki, aynı hatayı yapmayın. Dar veya boru paça pantolonlarda 1-2 cm sorun olmuyor ama İspanyol paçada 1 cm de olsa fark ediyor.

İspanyol Paça Pantolon Modelleri

Bu arada İspanyol paçalar tam da muhafazakar bayanlara göre. Bence bu akım bu camianın tam da ihtiyacı olan bir trend. Ayak bilekleri gözükmüyor, bacak formu belli değil vs. Öyle değil mi? Form itibariyle baldırlara oturur ve dizden sonra açılmaya başlar ama üzerine dizlere kadar uzun bir kap veya tunik tercih ederek bu pantolonları tercih ederseniz, görüntünüz kusursuz olacaktır. İnanın şahane gözükeceksiniz. Ama dediğim gibi doğru kesim (form) ve doğru kombin şart.

Yorumlar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir