İslam’ın Cesur Yüreği: Mel Gibson

İslam’ın Cesur Yüreği: Mel Gibson

İslam’ın Cesur Yüreği Mel Gibson Ayşegül Aldemir

Bir gün , bir film setinden , bir ezan sesi yankılanır . Ezan sesinin kudreti , benliğini öylesine sarar ki , Mel Gibson o gün , o saniye İslam’ı araştırmaya karar verir . Araştırdıkça , İslam’ın kainat ve insan ile ilgili kusursuz açıklamalarını görür , gördükçe daha da etkilenir . İlahi davet gelmiştir … Sonraları , Hollywood ünlüleriyle yakın olduğu bilinen Demet Öger , Mel Gibson’a bir Kur’an-ı Kerim hediye eder . Bu kutsal armağan , tevhide giden yolun başlangıcı olur …

Mel Gibson , çıktığı yolculuğu , tevhid ile tamamlayan , İslam’dan nasibi olan kullardan biri . Ünlü aktör , Beveryl Hills Müslüman Merkezi önünde yaptığı basın toplantısında , bir süre önce İslamiyet’i kabul ettiğini tüm dünyaya bildirdi . Basın açıklamasını bitirdikten sonra da , gazetecilere kamet getirerek poz verdi . Bu sözler , basın açıklamasında bulunan Mel Gibson’a ait :

“İsa’nın Aşkı filminden sonra Hıristiyanların tepkisini çekmek istemediğim için Müslüman olduğumu açıklamadım. Ama artık içimdeki İslam aşkını gizli tutmam mümkün değil.”

Mel Gibson’ın , İslam dinini kabul etmesi elbette ki akşamdan sabaha bir süreç olmadı muhakkak . Yıllarca uyuşturucu kullanan Mel Gibson , para ve şöhretin getirdiği hayatı da , her Hollywood yıldızı gibi doludizgin yaşayanlardan idi . Haram ya da helal diye bir ayrım gözetmeden var olan yaşamında belli ki bazı soruları cevapsız kaldı . Bu cevapları ise hak din İslam’da buldu !

Uzun ve meşakkatli bu yolculuğun kazananı kendisi oldu elhamdülillah . Şimdi ki planları içerisinde , bir süre dünyadaki farklı farklı medreselerde , İslamiyeti araştırmayı sürdürmek ve de beraberinde kariyerine yine devam etmek var . Mel Gibson’ın İslamiyet’i seçmesinden sonra projelerinde de bazı farklılıklar görülüyor . 50 yaşındaki aktör , hem yönetmen hem de başrol oyuncusu olarak görev alacağı ve Hazreti Hamza’nın hayatının konu edileceği “ Allah’ın Kılıcı ” isimli filmin de hazırlıkları ile uğraştığını belirtti .

Ben öyle pek “fan” kategorisine girecek hayranlardan sayılmam . Kısaca , ideal bir hayran değilim . Ancak çocukluğumdan beri bunun tek bir istisnası var . İstikrarla sevdiğim tek bir ünlü var . O da Mel Gibson . Gazetelerdeki fotoğraflarını biriktirmek mi dersiniz , bilgisayarda bir Mel Gibson arşivine sahip olmak mı dersiniz bilemem ama bir fan grubunun yapabileceği her şey benim sınırlarımda Mel Gibson için yapılmıştır , kabul ! Belki çok sevdiğimden midir kendisini bilinmez ama , Mel Gibson’ın Müslüman olduğunu duyunca çok sevindim . Yıllardır Mel Gibson ile ilgili , İslam dinini kabul ettiğine dair haberler hep çıkagelmiştir . Ancak bu haberlerin bugün , kendisi tarafından teyit edilmiş olması yüreğime su serpti . Çok ama çok mutlu oldum .

Aslında dünya popülasyonunda , Hıristiyan olup da , İslamiyet’i seçenlerin sayısı azımsanmayacak ölçüde . Allah’ın davetini duyan , tevhide uyan bu insanlara ne mutlu ! Doğuştan Müslüman doğmak , çok büyük bir lütuf şüphesiz . Her gün şükre tabii bir güzellik ! Ama düşününüz ki , Hıristiyan doğan , hayatının büyük çoğunluğunu Hıristiyan , Musevi ya da herhangi bir dini kabul etmeyerek geçiren bu insanların İslamiyet’i seçmeleri de çok kolay değil ! Hakk’ın yolu bir , ancak Hakk’ın yolunu bulmak bu kadar kolay değil . Hak yolu , kalbiyle bulmuş bir insan olarak artık Mel Gibson ismini nasıl değiştirir , yeni ismi ne olur , bunlar işin magazin boyutu . Ancak Mel Gibson’ın özelinde , tüm bu insanların çok özel , çok değerli bir seçim yaptıklarını düşünüyorum . Bu insanların tebliğ gücü de oldukça önemli ve de çok etkili . İnsanlar üzerinde bıraktıkları iz çok daha yüksek ! Çünkü , çevrelerinde merak uyandırıyorlar ister istemez . Nasıl Müslüman oldu ? Neden bu seçimi yaptı ? Acaba İslamiyet’te ne gördü ? Bu kadar ünlü , neden dinini değiştirmeye ihtiyaç duydu , buna ne gerek vardı ? Hıristiyanlık’ta onu tatmin etmeyen neydi ? İslam ile Allah’a ulaşmak , Allah’a yakarmak nasıl bir duyguydu ? Acaba ne hissediyordu ? Muhammed ( SAV ) ’ in dinini kabul edince , İsa yı red mi ediyordu ? Kur’an-ı Kerim’de ne yazıyordu ? Bir Müslüman olarak mutlu muydu ? Gibi , gibi gibi … Sorular uzar gider . Sonuçta merak büyüktür . Ve bir bakarsınız bu insanlar , zamanla İslamiyet’in en kıymetli bildiricileri haline gelirler . Ki bunun örnekleri var . Mel Gibson’ın , Hazreti Hamza ile ilgili çekeceği filmi de aslında buna benzer bir tebliğ , bir haber , bir bildiri …

Nihayetinde , İslam dinini hak yol belirlemek ve o yolda yürümeye biat etmek , basite indirgenmeyecek bir seçim . Ancak ne mutlu ki bu seçim , varılan yol bizi buluşturuyor . Ve hepimizi “ bir ümmet ” kılıyor ! Hepimiz aynı yere yürüyoruz , aynı yere varıyoruz . Bu yolda İslam’a eşlik eden herkes ne kadar kıymetli . Velhasıl kelam , artık daha çok seviyorum Mel Gibson’ı .

Mel Gibson’ı, Kelime-i Şehadet okurken tahayyül ettim . Vaftizle başlayan bir ömrün , zemzem suları ile nasıl arındığını gördüm. Gözlerim doldu. Onun için bir dua ettim. Sonra Allah’ın bu lütfuna şükrettim. Ve kalbimde bir yankı duydum: Allah’ın zor işi yok!

Selam ve dua ile

Yorumlar

“İslam’ın Cesur Yüreği: Mel Gibson” için 5 cevap

 1. Şeyma Nur Sarıoğlu dedi ki:

  Bu haberin doğru olduğuna emin misiniz acaba? Mümkünse videoyu da paylaşabilir misiniz ?

 2. Seval dedi ki:

  Bence bu bilgiyi iyi araştırın, çünkü çok şaşırdım.Mel Gibson koyu Katolik bir hristiyandır ve uç noktalarda bir ırkçıdır.Ben onunla ilgili haberleri hep böyle okudum.Doğruysa ne mutlu kendisine.

 3. nerkan28@hotmail.com dedi ki:

  ALLAH İÇİN HİÇBİR ZORLUK YOKTUR..O BİR ŞEYİ DİLEDİĞİ VAKİT DİLEDİĞİ ŞEYE SADECE (KÜN) OL DER VE O HEMEN OLUVERİR..ŞANI NE YÜCEDİR Kİ ONUN SİZLERİ TOPRAK ‘TAN YARATTI VE SİZDE ONA GERİ DÖNDÜRELECEKSİNİZ.. YASİN SURESİ 82-83 AYET-İ KERİME MEALEN..

 4. Ömer Ali ünlü dedi ki:

  Merhaba arkadaşlar.,ben Mel Gibson hayranıyım ve emin olun haber YALAN keşke doğru olsa, kanıt ne diye soracak olursanız, Mel Gibson haber bölümlerinde çıkıyor, doğru olmuş olsa tvde vs illaki duyulur,Anthony Quinn de müslüman dediler yakılarak defnedildi 🙂

 5. hasan dedi ki:

  ömer ali ünlü !
  kardesim, sen bu haberin yalan oldugunu yaziyorsun ve ekliyorsun , keske dogru olsa diyorsun. yani melgibson keske müslüman olsa diyorsun. iyi güzel de , sen bir gayri müslüman birinin nasil hayrani olabiliyorsun malesef.

  sen bunun günah oldugunu bilmiyorsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir